Publikujemy kolejny utwór Fryderyka Nietzschego29 grudnia 2014 Nowe publikacje Wolne Lektury

nietzsche-ryszard-wagner-w-bayreuthRyszard Wagner w Bayeruth to stosunkowo wczesny (1876) esej Fryderyka Nietzschego. Jest to napisana poetyckim, pełnym patosu językiem opowieść o rozwoju twórczej osobowości Ryszarda Wagnera. To nie tylko pochwała muzyki samej w sobie, ale także jej wpływu na społeczeństwo. Kulminację tekstu stanowi stwierdzenie, że Wagner to sztuka dla przyszłego ludu, wybiegająca w proroczym rozumieniu świata poza teraźniejszość.

Tekst w tłumaczeniu Marii Cumft-Pieńkowskiej zamieściliśmy w kolekcji Goethe, Kleist i inni, a opracowali go Paulina Choromańska i Paweł Kozioł.

Publikacja zrealizowana w ramach projektu Wolne Lektury. Reprodukcja cyfrowa wykonana z egzemplarza pochodzącego ze strony: http://rcin.org.pl. Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Eine Publikation im Rahmen des Projektes Wolne Lektury. Herausgegeben mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit.