Mamy już 2700 wolnolekturowych publikacji!5 grudnia 2014 Nowe publikacje Wolne Lektury

orzeszkowa-kilka-slow-o-kobietach

Zasoby Wolnych Lektur osiągnęły dziś liczbę 2700 publikacji! Ostatnią z nich jest Kilka słów o kobietach Elizy Orzeszkowej, którą zamieściliśmy w kolekcji korespondencji i publicystyki.

Kilka słów o kobietach dawno już powinno zastąpić na liście lektur Nad Niemnem lub chociaż należałoby czytać powieść jako zbeletryzowaną ilustrację niezwykle trzeźwej diagnozy społecznej przedstawionej przez Orzeszkową w artykule z 1870 r. Stanowi on fundamentalny tekst XIX-wiecznego feminizmu, realizującego się wówczas głównie poprzez ruch emancypacyjny i dążącego do usamodzielnienia się ekonomicznego kobiet. Ze zdumieniem dowiadujemy się, czym karmiono, czego uczono i w ogóle jak „hodowano” dziewczynki 150 lat temu oraz jakie były przyczyny takiego stanu rzeczy, który prowadził do reprodukcji niezawinionej głupoty i dojmującego nieszczęścia. Zdumiewa również to, że Orzeszkowa, która przecież nie podaje nawet w wątpliwość oczywistości powołania kobiet do macierzyństwa i prowadzenia gospodarstwa domowego, a więc jest dość zachowawcza, dopominała się jednak o pewne rzeczy, które i dziś nadal stanowią treść słusznych postulatów, jak np. równa płaca za takie same kwalifikacje bez względu na płeć.

Opracowania redakcyjnego podjęli się Aleksandra Sekuła i Piotr Ostrowski.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.