Biblioteczka polonisty na Wolnych Lekturach1 października 2014 Nowe publikacje Wolne Lektury

wyspianski-noc-listopadowaZupełnie niepostrzeżenie przyszła do nas jesień i mamy już październik, co dla wielu czytelników Wolnych Lektur oznacza powrót do akademickich obowiązków. Aby uprzyjemnić im ten czas stworzyliśmy kolekcję, która przyda się przede wszystkim studentom kierunków humanistycznych, ale wierzymy, że pozostali czytelnicy również znajdą w niej coś dla siebie.

Biblioteczka polonisty to alternatywa dla wszystkich zamkniętych bibliotek. Jeśli koniecznie musicie przeczytać któreś z klasycznych dzieł właśnie tej nocy, jeśli chcecie zweryfikować brzmienie niedokładnie zapamiętanego cytatu lub powtórzyć to i owo przed egzaminem, to ta biblioteczka została stworzona właśnie dla was.

Kolekcję rozpoczynamy od publikacji Nocy listopadowej Stanisława Wyspiańskiego, która od dłuższego czasu dostępna jest w bibliotece w języku niemieckim pod tytułem Die Novembernacht. Z dotychczasowych zasobów Wolnych Lektur zamieściliśmy w biblioteczce literaturę polską (dramaty Wyspiańskiego, wiersze Norwida czy traktaty polityczne Frycza-Modrzewskiego), a także sporą porcję ważnych utworów literatury światowej (Wolter, Diderot, Monteskiusz, Balzac, Stendhal). Pojawiają się w niej także teksty o charakterze naukowym, jak choćby Mitologia słowiańska Aleksandra Brücknera. Jednym słowem – wspaniałe źródło, z którego można czerpać humanistyczną erudycję.

Noc listopadowa została opracowana przez Wojciecha Kotwicę i Pawła Kozioła.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.