Wesprzyj

Wesprzyj działalność Wolnych Lektur

Przelew:

Fundacja Wolne Lektury
ul. Marszałkowska 84/92 lok. 125
00-514 Warszawa
Nr konta: 75 1090 2851 0000 0001 4324 3317
Tytuł przelewu:
Darowizna na fundację Wolne Lektury

PayPal:

Płatność internetowa:

Wesprzyj bibliotekę internetową
Wolne Lektury

1,5% procent

Logo akcji 1,5%

KRS 0000070056

x

Utwory z Wikiźródeł na Wolnych Lekturach30 czerwca 2014 Nowe publikacje Wolne Lektury

zola-zgon-oliwiera-becailleOd dziś zasoby Wolnych Lektur zaczną powiększać się o teksty zgromadzone i opracowane przez użytkowników Wikiźródeł. Na początek są to dwie nowele Emila Zoli, francuskiego przedstawiciela naturalizmu – Feta w Coqueville oraz Zgon Oliviera Becaille. Dzięki współpracy z Wikiźródłami na Wolne Lektury stopniowo trafi 1500 nowych utworów.

Utwory z Wikiźródeł będą publikowane jako wymagające uwspółcześnienia, co oznacza, że przeszły etap korekty oraz sprawdzenia przypisów źródła, nie zostały jednak uwspółcześnione, czyli mogą w nich występować nieaktualne zasady ortografii, gramatyki i interpunkcji. Nie posiadają także motywów oraz przypisów redaktorów Wolnych Lektur. Na stronie każdego utworu znajdzie się informacja o tym, czy tekst wymaga jeszcze uwspółcześnienia.

Wikiźródła to społeczny projekt, którego celem jest utworzenie wolnego repozytorium tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń w formie stron wiki. Gromadzi i przechowuje w postaci cyfrowej teksty źródłowe oraz ich tłumaczenia znajdujące się w domenie publicznej lub dostępne na wolnej licencji – utwory literackie, publicystyczne, dokumenty historyczne itp. Na chwilę obecną na Wikiźródłach znajduje się 149 208 utworów 805 autorów.

Każdy chętny może przyłączyć się do projektu Wikiźródła, dodając nowe utwory i opracowując te już zamieszczone.