Paul Heyse na Wolnych Lekturach14 marca 2014 Nowe publikacje Wolne Lektury

heyse-sabinkiHeysego zaliczają krytycy niemieccy do tak zwanego „kierunku akademickiego”, dla którego styl wykwintny, piękne grupowanie i zaokrąglenie kompozycji są główną rzeczą w utworach sztuki. Chcielibyśmy zapoznać czytelników naszych z tym kierunkiem, mającym w Niemczech wielką liczbę zwolenników, za pośrednictwem tak świetnego stylisty, a zarazem tak ulubionego nowelisty, jak Heyse.

(Przedmowa do wydania źródłowego z 1879 r., w: Sabinki)

Paul Heyse, niemiecki pisarz, autor poezji, dramatów, powieści, opowiadań i nowel, tłumacz na niemiecki literatury włoskiej. Był ceniony i popularny, uważano go za największego niemieckiego pisarza od czasów Goethego. Współtworzył grupę literacką Die Krokodile. W wieku 80 lat został uhonorowany Nagrodą Nobla za całokształt twórczości.

Polecamy dziś uwadze naszych czytelników jeden z jego utworów – tragedię Sabinki, który zamieszczamy w kolekcji Goethe, Kleist i inni oraz w Biblioteczce noblistów.

Redakcja techniczna i merytoryczna: Paulina Choromańska, Anna Kowalska, Dorota Kowalska.

Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Herausgegeben mit finanzieller Unterstützung der Stiftung für deutsch-polnische Zusammenarbeit.