Wiersze Macieja Szukiewicza na Wolnych Lekturach26 lutego 2014 Nowe publikacje Wolne Lektury

Zrzut ekranu z 2014-02-26 10:33:31Prezentujemy Wam wiersze autorstwa Macieja Szukiewicza, którego twórczość w tym roku przeszła do domeny publicznej:
Przeczucie śmierci
Równe, bezkreśne pole…
Sielanka

Maciej Szukiewicz był pisarzem, tłumaczem, krytykiem teatralnym, historykiem literatury, historykiem sztuki. Studiował w Pradze chemię technologiczną, by po trzech latach przenieść się na historię sztuki na wydziale filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W Krakowie wszedł w środowisko cyganerii artystycznej i początkowo objął buławę po Tadeuszu Micińskim w rodzącym się środowisku Młodej Polski. Wysoko ceniono wówczas jego talent poetycki. W imieniu młodzieży akademickiej przemawiał podczas odsłonięcia pomnika Mickiewicza. W 1896 r. podjął korespondencję ze Stanisławem Przybyszewskim i przetłumaczył jeden z jego dramatów – Dla szczęścia. Wkrótce w środowisku krakowskiej bohemy został zdetronizowany przez Przybyszewskiego, sam zaś wybrał stabilizację życiową. Tłumaczył literaturę czeską. Publikował w wielu krakowskich czasopismach wiersze oraz szkice z zakresu historii sztuki. W 1899 r. podjął pracę w Muzeum Narodowym w Krakowie, gdzie został kustoszem, a w 1900 r. objął posadę w muzeum w Domu Jana Matejki w Krakowie (napisał następnie wiele prac i studiów poświęconych temu artyście).

Za redakcję wierszy i notę biograficzną o autorze dziękujemy Dorocie Kowalskiej.