„Requiem aeternam” Stanisława Przybyszewskiego na Wolnych Lekturach10 lutego 2014 Nowe publikacje Wolne Lektury

przybyszewski-requiem-aeternamPrzypomniałem sobie nagle, że podług starego podania odbija i utrwala się na martwej źrenicy ostatnia walka przedśmiertna.
Otóż to to, to, to, co widzieć musiałem, straszną zagadkę życia na dnie martwego oka, piekielną noc poślubną, w której życie z śmiercią się parzy.

Stanisław Przybyszewski, młodopolski autor dramatów, powieści, poematów prozą, esejów ma dziś swoją premierę na Wolnych Lekturach. Pisarz niezwykle ceniony w Europie, odegrał istotną rolę w jej życiu kulturalnym jako radykalny propagator skrajnego estetyzmu modernistycznego, streszczanego hasłem ,,sztuka dla sztuki”.

Swoją działalność pisarską rozpoczął od utworów pisanych w języku niemieckim. Jednym z nich jest wydany w 1893 roku poemat Requiem aeternam (niem. Totenmesse), który następnie Przybyszewski przetłumaczył i publikował w czasopismach, a pełny tekst utworu wydano we Lwowie w 1904 roku. W naszej bibliotece znalazł się w kolekcji Goethe, Kleist i inni.

Redakcji podjęli się Aleksandra SekułaWojciech Kotwica.

Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.