Edukacja medialna jest dla dzieci!3 lutego 2014 Bez kategorii

Opublikowaliśmy kolejne 35 scenariuszy zajęć  w serwisie Edukacja Medialna. Przeznaczyliśmy je dla nauczycieli, bibliotekarzy i animatorów kultury, którzy pracują z uczniami klas 4-6 szkoły podstawowej. W zasobach są również materiały przeznaczone dla gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.

W nowym zestawie znalazły się lekcje z 8 tematów: korzystanie z informacji, relacje  w środowisku medialnym, język mediów, kreatywne korzystanie z mediów, etyka i wartości w komunikacji i mediach, bezpieczeństwo, prawo oraz ekonomiczne aspekty działania mediów. Dzięki nim dzieci:

• nauczą się oceniać i porządkować zdobyte informacje
  • poznają zasady netykiety
  • odkryją tajemnice kina
  • dowiedzą się jak ciekawie opowiadać historie z wykorzystaniem nowych mediów
  • będą krytycznie patrzeć na reklamę
  • zdobędą wiedzę jak planować swój czas, który poświęcają mediom
  • poznają podstawowe pojęcia z zakresu prawa autorskiego
  • dowiedzą się jak zarabiają media

Każda lekcja zawiera krótkie wprowadzenie do tematu, notatkę z lekcji dla ucznia, scenariusz zajęć ze wszystkimi potrzebnymi materiałami, zadania sprawdzające oraz słowniczek dla dzieci. W części modułów znajdują się kolorowe ilustracje, których zadaniem jest uatrakcyjnienie procesu nauki. Wszystkie materiały są otwartymi zasobami edukacyjnymi, które można bezpłatnie pobrać z serwisu edukacjamedialna.edu.pl.

Z myślą o Was…

Serwis edukacjamedialna.edu.pl działa od lutego 2013 roku. Od samego początku gromadzimy Wasze uwagi na jego temat. Szczególnie dużo zebraliśmy ich w trakcie pilotażu. Na stronie głównej serwisu umieściliśmy krótkie opisy poszczególnych działów edukacji medialnej. Pozwalają one na szybkie zorientowanie się w treściach nauczania. Wprowadziliśmy funkcjonalności, które ułatwiają nawigację. Interesujące treści można teraz wyszukiwać w oparciu o kryterium poziomu edukacyjnego.