„Rozbity dzban” Kleista na Wolnych Lekturach7 stycznia 2014 Nowe publikacje Wolne Lektury

kleist-rozbity-dzbanMARTA
Rozsądzi! Patrzcie! Patrzcie mi mądrali!
Dzban mój rozsądzi, dzban rozbity w szczątki
Chyba mi dzban ten przysądzą, co sam już
na Ostatecznym stanął biedak Sądzie.

Heinrich von Kleist, niemiecki pisarz, dramaturg i publicysta, znany jest czytelnikom Wolnych Lektur jako autor dramatu Pentesilea. W kolekcji Goethe, Kleist i inni znalazł się jego kolejny utwór – Rozbity dzban. Jest to historia rozprawy sądowej, która dotyczy tytułowego rozbitego dzbana. Po pierwszym wystawieniu na deskach teatru w Weimarze, który prowadził Goethe, sztuka nie została dobrze przyjęta. Kleist zdecydował się więc na skróty w ostatnich scenach, ale w druku ukazały się obie wersje. W naszym wydaniu również możecie znaleźć Wariant Sceny XII oraz Uzupełnienie.

Redakcji utworu w tłumaczeniu Józefa Mirskiego dokonały Paulina Choromańska oraz Dorota Kowalska. Wydano z finansowym wsparciem Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Niebawem w kolekcji znajdzie się również ten utwór w oryginale.