Ruszyły konsultacje dotyczące prawa autorskiego UE – czasu jednak jest zbyt mało19 grudnia 2013 Bez kategorii

Komisja Europejska ogłosiła 5 grudnia publiczne konsultacje, których celem jest zbadanie konieczności reformy unijnych przepisów dotyczących prawa autorskiego. W tekście przygotowanym przez Komisje zawarto 80 szczegółowych pytań, na które odpowiedzieć trzeba do 5 lutego 2014 r. Niestety, dwumiesięczny termin wyznaczony przez Komisję uniemożliwia zbadanie opinii szerszego grona użytkowniczek/ów.

Fundacja Nowoczesna Polska wystosowała list do Komisji z prośbą o wydłużenie terminu do 5 kwietnia 2014 r.. Zwraca w nim uwagę, że tak krótki termin na przygotowanie odpowiedzi jest zdecydowanie niewystarczający nawet dla instytucji na co dzień zajmujących się tematyką, a co dopiero dla szerszego grona zainteresowanych osób. W podanym okresie wypadają w Polsce aż trzy przerwy świąteczne (Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok oraz święto Trzech Króli), co de facto skraca czas jaki można przeznaczyć na udzielanie odpowiedzi o ok. dwa tygodnie. Ponadto pytania przygotowano jedynie w języku angielskim, co wymaga dodatkowego czasu na rzetelne ich przetłumaczenie na język polski tak, by stały się zrozumiałe dla szerszego grona odbiorców. Fundacje zdecydowanie popierając ideę konsultacji, chciałaby także mieć możliwość jej faktycznego zrealizowania poprzez przygotowanie kampanii informującej obywatel/k/i o możliwości wypowiedzenia się kwestiach, które dotyczą codziennych praktyk kulturowych wszystkich korzystających z internetu, mediów społecznościowych, czy sieci P2P.

Fundacja poinformowała o problemie także polskie europosłanki i euoposłów, licząc na ich zainteresowanie tematyką ważną dla ich wyborców. Prawo autorskie budzi wśród polskich obywatelek/i szczególne zainteresowanie, czego dali oni wyraz masowo protestując przeciw podpisaniu umowy ACTA dwa lata temu.

Jeśli chcielibyście również zaapelować do Komisji o wydłużenie terminu, podajemy adres do przesyłania korespondencji: markt-copyright-consultation@ec.europa.eu

Strona z ogłoszeniem konsultacji.

Treść publicznych konsultacji w jęz. ang.