„Litwa za Witolda” J.I. Kraszewskiego na Wolnych Lekturach14 października 2013 Nowe publikacje Wolne Lektury

kraszewski-litwa-za-witoldaTymczasem Zakon postradał swego naczelnika Konrada Wallenroda, jednego z najmniej i najfałszywiej ocenionych ludzi, którego podania i baśnie w dziwaczną tkaninę wymysłów ubrały. Sami pisarze zakonni zarzucali mu dumę, chciwość, rozrzutność, skłonność nawet do kacerstwa, prześladowanie duchownych i sromotne nazwania, któremi kapłanów zwykle oznaczał (Hundsbuben: psi synowie).

Józef Ignacy Kraszewski, najbardziej płodny pisarz polski, autor setek wydanych książek i wierszy, znany jest czytelnikom Wolnych Lektur jako twórca Starej baśni i Kunigasa. Ten pisarz, publicysta, wydawca, historyk, działacz społeczny i polityczny napisał m.in. cykl Dzieje Polski, a także wiele innych książek, w których zawarł obraz współczesnego mu społeczeństwa oraz polskiej narodowej przeszłości.

W naszej bibliotece od dziś możecie czytać jeden z jego utworów, których tematem jest Litwa i stosunki polsko-litewskie. Litwa za Witolda to opowieść historyczna o stosunkach panujących między Jagiełłą a Witoldem i ich zmaganiach z Krzyżakami.

Opracowanie redakcyjne: Aleksandra Sekuła.