O księciu litewskim pisał Józef Ignacy Kraszewski13 września 2013 Nowe publikacje Wolne Lektury

kraszewski-kunigas— Miałżeby kto wydać mu i zdradzić tajemnicę? To być nie może!
Ręce podniósł do góry z oburzeniem.
— Któż by mógł? jakim sposobem? — przerwał Szpitalnik. — Oprócz nas kilku, przysięgą do milczenia związanych, żywa dusza o tym nie wie. Nikt! Domyślić się nawet nie podobna. Jerzy, jak wszyscy tu, wie, iż go małym chłopięciem z Niemiec przywieziono.

Marger, książę litewski, który jako dziecko został porwany przez Krzyżaków, to główny bohater powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego, Kunigas. Chłopiec, któremu Krzyżacy nadali imię Jerzy, został przez nich zmuszony do przyjęcia chrztu i wychowany w Malborku na brata zakonnego. Pod wpływem usłyszanych kilku słów w języku litewskim przypomina sobie kim jest i skąd pochodzi i podejmuje decyzje o ucieczce i powrocie do rodzinnej ziemi. Czy ta decyzja sprawi, że jego życie będzie wyglądało inaczej i przyniesie mu szczęście?

Publikację opracowała Ola Sekuła.