Kilka nowel Henryka Sienkiewicza10 czerwca 2013 Nowe publikacje Wolne Lektury

sienkiewicz-dioklesSłońce jest wspaniałe i jasne, ale gdyby nie ogrzewało ziemi, byłoby tylko martwo świecącą bryłą. Dobroć serca jest tym, czym ciepło słońca: ona daje życie… Piękność bez dobroci jest jako kwiat bez woni albo jak świątynia bez bóstwa. Oczy mogą podziwiać taką świątynię, ale dusza nie znajdzie w niej ukojenia. Bogactwo bez dobroci jest piastunką samolubstwa. Nawet miłość bez dobroci jest tylko ogniem, który  pali i niszczy. Wiedzcie, że wasze dary mijają, a dobroć trwa; jest ona jak źródło, z którego im więcej wody wyczerpiesz, tym więcej ci jej napłynie.

H. Sienkiewicz, Bajka

Na Wolnych Lekturach od dawna możecie czytać wielkie powieści noblisty, m. in. Potop, Pana Wołodyjowskiego, Quo Vadis czy Krzyżaków. Jednak Henryk Sienkiewicz to nie tylko autor powieści, popełnił też wiele nowel. Dziś w naszych zasobach pojawiło się kilka nowych: Bajka, Bądź błogosławiona, Co się raz stało w Sydonie, Czy ci najmilszy, Diokles.

Redakcja techniczna i merytoryczna: Paulina Ołtusek, Aleksandra Sekuła, Wojciech Kotwica. Wydanie źródłowe udostępniła Marta Niedziałkowska.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.