Friedrich Nietzsche – 168. rocznica urodzin15 października 2012 Wolne Lektury

NietzscheNietzsche, jak Kant i Schopenhauer, był Polakiem! – mówi Gombrowicz (Kurs filozofii w sześć godzin i kwadrans).

To prowokacyjne stwierdzenie jest odpowiedzią na prowokację samego Nietzschego: deklarował on swą polskość, dystansując się od obywatelstwa pruskiego (ostatecznie demonstracyjnie został na własny wniosek bezpaństwowcem), lecz wśród jego przodków najsumienniejsi historycy-genealogowie nie doszukali się ani śladu Polaka. Tak czy inaczej, skoro Polak chętniej poznaje swojaków, może i Nietzschego sobie przyswoi, zaczynając chociażby od słów Zaratustry, piewcy wiedzy radosnej, co tańcząc schodzi z gór o poranku.

Zachęcamy do tego w związku z przypadającą 15 października 168. rocznicą urodzin jednego z najważniejszych europejskich filozofów i teoretyków sztuki. W zasobach Wolnych Lektur czeka na chętnych Tako rzecze Zaratustra. Książka dla wszystkich i dla nikogo Friedricha Nietzschego w tłumaczeniu Wacława Berenta.