Piekło kobiet Tadeusza Boya-Żeleńskiego opublikowane22 sierpnia 2012 Nowe publikacje Wolne Lektury

Uczynić biedną dziewczynę matką, pozbawić ją pracy dlatego, bo się spodziewa macierzyństwa, kopnąć ją z pogardą, zrzucić na nią cały ciężar błędu i jego skutków, i zagrozić jej latami więzienia, jeżeli, oszalała rozpaczą, chce się od tego zbyt ciężkiego na jej siły brzemienia uwolnić — oto filozofia praw, które, aż nadto znać, były przez mężczyzn pisane!

Tadeusz Boy-Żeleński w latach 20. XX wieku zabrał głos w sprawie aborcji. Felietony na ten temat zostały opublikowane w tomie pod tytułem Piekło kobiet, który od dziś znajduje się w bibliotece Wolne Lektury. Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z twórczością autora dostępną w Biblioteczce Boya.

Za opracowanie redakcyjne dziękujemy Paulinie Rzymanek, Dorocie Kowalskiej oraz Marcie Niedziałkowskiej.