165 rocznica urodzin Bolesława Prusa20 sierpnia 2012 Wolne Lektury

165 lat temu, 20 sierpnia 1847 roku, na świat przyszedł Aleksander Głowacki, znany później pod pseudonimem Bolesław Prus. Z okazji tej rocznicy zachęcamy do zapoznania się z dziełami tego twórcy, dostępnymi w serwisie Wolne Lektury: z powieścią Lalka lub nowelami, m. in. Z legend dawnego Egiptu czy Katarynką.

To jednak nie wszystko – w przygotowaniu znajdują się kolejne utwory Prusa. Są to powieść historyczna Faraon, której akcja osadzona jest w starożytnym Egipcie oraz pokazująca życie chłopa w drugiej połowie XIX wieku Placówka.

Bolesław Prus to jeden z najwybitniejszych pisarzy i publicystów okresu pozytywizmu, komentujący w swojej twórczości sytuację społeczno-polityczną XIX wieku. Jego twórczość porównuje się z dziełami Karola DickensaAntoniego Czechowa. Poza pisaniem zajmował się też fotografią, był ulicznym mówcą i ślusarzem.

Brał też aktywnie udział w wielu akcjach oświatowych i społecznych (np. w organizowaniu Kasy Przezorności i Opieki dla Literatów i Dziennikarzy, obywatelskiej pomocy dla robotników pozbawionych pracy po strajkach w 1905 r.). Propagował tez turystykę pieszą oraz rowerową. W testamencie ufundował stypendium dla zdolnych dzieci wiejskich – wypłacane do dziś.