Seminarium Nowoczesnej Polski – pilot10 marca 2012 Seminarium Wydarzenia

Zapraszamy Państwa na pierwsze spotkanie z cyklu Seminarium Nowoczesnej Polski!

Seminarium poprowadzi Jarosław Lipszyc.

Temat spotkania:
Twórca czy kontroler? Prawa użytkowników a kontrola obiegu informacji.

System prawa autorskiego zbudowany został na aksjomacie: autor ma prawo do kontrowania tego, jak wykorzystywane są jego utwory. Czy ten aksjomat jest prawdziwy? Przez z górą sto lat, w świecie mediów analogowych, wydawało się, że tak. Wydawało się też, że takie prawo można bez problemu egzekwować. Wraz z pojawieniem się mediów cyfrowych możliwości egzekucji tego prawa zostały nagle zakwestionowane. Co więcej gwałtownie osłabiło się przekonanie, że rola twórcy jest czymś wyjątkowym. Ruchy wolnego oprogramowania, wolnej kultury i otwartej edukacji proponują inne odpowiedzi na pytanie o granice kontroli wykorzystania twórczości. Podczas seminarium spróbujemy wspólnie narysować mapę tych wszystkich dyskursów i zbadać, jakie skutki wywołuje oparcie modelu dystrybucji o prawa wyłączne, a jakie o prawa użytkownika.

Gdzie? Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, w sali czarnej (ul. Nowy Świat 63, 00-042 Warszawa, parter, na końcu)

Kiedy? wtorek, 13 marca 2012, godzina 18:00

Treasure/Pirate map sample by Krearchiv@Flickr CC BY-NC-SA