Nowoczesna Polska na drodze do ochrony dóbr osobistych naruszanych przez Palikota2 października 2010 Media Wolne Lektury Wolne Podręczniki

Kiedy pojawiły się pierwsze doniesienia o pomyśle, by nowa partia Posła Janusza Palikota nazywała się tak samo, jak nasza fundacja, opublikowaliśmy zabawny list otwarty. Niestety, poseł Palikot nie tylko nie odpowiedział, ale nadal narusza nasze dobra osobiste. Dlatego Fundacja Nowoczesna Polska podjęła zdecydowane działania mające na celu ochronę dóbr osobistych fundacji, która nie jest i nie chce być związana z polityką. Nie chcemy nikomu zabraniać zabiegać o nowoczesną Polskę. Wręcz przeciwnie, gorąco do tego zachęcamy. Ale nie może się to odbywać pod nazwą naszej Fundacji. Domagamy się jedynie, aby tworząc organizację społeczną uwzględniane były prawa Fundacji Nowoczesna Polska do normalnego działania.

Dlatego w zeszłym tygodniu wysłaliśmy do Posła Janusza Palikota oficjalne pismo przedprocesowe z wezwaniem do zaprzestania naruszania naszych dóbr osobistych. Jednocześnie poinformowaliśmy Sąd KRS w Lublinie, że pod nazwą Nowoczesna Polska funkcjonuje już organizacja społeczna, i że zgodnie z prawem zarejestrowanie drugiej organizacji pod nazwą która nie jest istotnie odróżniająca od istniejących podmiotów jest niezgodne z prawem. Do listu załączyliśmy dokumentacją wskazującą, że poseł Janusz Palikot wielokrotnie używa nazwy naszej fundacji na określenie zakładanego przez siebie stowarzyszenia będącego w trakcie rejestracji.

Mamy nadzieję, że poseł Palikot i związany z nim ruch zaprzestaną naruszania naszych dóbr osobistych i pozwolą nam się skupić na tym, co wychodzi nam najlepiej: działalności edukacyjnej i udostępnianiu zasobów wiedzy w internecie. Jeśli tak się nie stanie, będziemy zmuszeni do dochodzenia swoich praw w sądzie.

Treść wezwania do zaprzestania naruszania dóbr osobistych (PDF)

Kontakt dla mediów:

Jarosław Lipszyc – prezes Fundacji Nowoczesna Polska