Zrób okładkę E. A. Poe dla Wolnej Lektury!27 lutego 2010 Media Wolne Lektury

Wolne Lektury, szkolna biblioteka internetowa, nieustannie się rozwija. Niedługo na naszych stronach pojawią się lektury szkolne w plikach e-pub (na czytniki e-papierowe), nowe wersje plików PDF do wydruku oraz blisko 100 godzin nagrań audiobooków. Takie książki wymagają okładek. O ich stworzenie postanowiliśmy poprosić… internautów! Rozpoczynamy od „Opowiadań” Edgara Allana Poe. W otwartym konkursie na okładkę może wystartować każdy, kto chce poświęcić trochę czasu na nieodpłatną pracę dla wspólnego dobra.

Zwycięskie prace zostaną zamieszczone na stronach biblioteki Wolne Lektury, a także w plikach dystrybuowanych wraz z czytnikami e-booków, na płytach CD, w bibliotekach internetowych.

Wolne Lektury to niekomercyjna inicjatywa Fundacji Nowoczesna Polska. Wszystkie książki dostępne są za darmo. Nad ich opracowaniem pracuje zespół kilkudziesięciu wolontariuszy.

Przy ocenie projektów okładek będzie brana pod uwagę oryginalność pomysłu, związek projektu z treścią utworu i nowe spojrzenie na lekturę, spójny układ typograficzny. Okładka musi zawierać logo projektu Wolne Lektury (pobierz). Prace prosimy wysyłać jako grafikę wektorową (w formacie SVG) lub grafikę bitmapową (PNG lub TIFF, 300 dpi) w dwóch wersjach: jako okładka płyty CD (120x120mm) oraz A4 (210x297mm). Prace będą oceniane przez zespół redakcyjny Wolnych Lektur.

Warunkiem udziału w konkursie jest zgoda na nieodpłatne przekazanie, w przypadku zwycięstwa, praw autorskich do projektu na rzecz Fundacji Nowoczesna Polska. Fundacja zastrzega sobie prawo niewykorzystania żadnego ze zgłoszonych projektów. Udział w konkursie ma charakter honorowy – autorzy prac nie otrzymują honorarium. Prace muszą być oryginalne. Jeśli w pracy wykorzystywane jest zdjęcie lub grafika, muszą one być udostępnione na wolnej licencji CC BY lub CC BY-SA (grafiki takie dostępne są m.in. na stronach Wikimedia CommonsFlickR).

Prace konkursowe i pytania prosimy przesyłać na adres:

okladka@nowoczesnapolska.org.pl

w terminie do 31 marca 2010 r.

Szkolna biblioteka internetowa Wolne Lektury to ponad 1000 opublikowanych utworów z list lektur MEN. Są to teksty, dla których ochrona prawnoautorska wygasła. To oznacza, że wszyscy mamy do nich prawo – możemy je  legalnie  i całkowicie bezpłatnie ściągać na dysk, drukować i dzielić się nimi. Teksty na stronie wolnelektury.pl udostępnione są w kilku formatach: HTML, TXT, PDF, MP3, a niedługo także EPUB.

Konkurs na projekt okładek jest pierwszym etapem uzupełniania zasobów biblioteki o inne, niż literackie teksty kultury. W najbliższych miesiącach zasoby biblioteki będą wzbogacane o materiały muzyczne i graficzne, dzięki czemu biblioteka Wolne Lektury stanie się ważnym źródłem zasobów edukacyjnych złożonych z różnorodnych materiałów przydatnych na lekcjach języka polskiego.

Liczymy na pomysłowość młodych twórców i na wizualizację swoich sympatii literackich! Z góry dziękujemy za wszystkie nadesłane prace!

Logo_wolne_lektury