Nowy projekt Wolnych Lektur25 marca 2024 Wolne Lektury

Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach Programu Kultura Cyfrowa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez kolejne trzy lata będziemy realizować projekt „Kolekcje edukacyjne twórców przechodzących do domeny publicznej, lektur szkolnych oraz Starego Testamentu”. Udostępnimy ponad 70 utworów z domeny publicznej, które wzbogacą różne kolekcje Wolnych Lektur, oraz Pięcioksiąg Mojżeszowy w tłumaczeniu Izaaka Cylkowa.

Wolne Lektury odwiedza rocznie 7 milionów unikatowych użytkowników i użytkowniczek, którzy szukają w bibliotece lektur szkolnych oraz najbardziej znanych utworów z klasyki literatury polskiej i światowej. Co roku staramy się powiększać nasze zasoby o kolejne książki, w tym pozycje tych autorek i autorów, którzy aktualnie przeszli do domeny publicznej. W tym roku nasza uwaga skupiona jest przede wszystkim na twórczości Kornela Makuszyńskiego, Juliana Tuwima i Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego — ich utwory 1 stycznia 2024 r. zostały uwolnione i teraz każdy może z nich korzystać bez ograniczeń. Na Wolnych Lekturach znajdziecie już Awanturę o BasięSzatana z siódmej klasy Makuszyńskiego, wiersze dla dzieci Juliana Tuwima oraz Zaczarowaną dorożkę Gałczyńskiego. Kolejne utwory tych pisarzy udostępnimy w ramach dotacji przyznanej przez MKiDN. A w drugim roku naszego projektu możecie się spodziewać Medalionów i Granicy Zofii Nałkowskiej, której twórczość przejdzie do domeny publicznej już 1 stycznia 2025.

Ale to nie jedyne, co w tym roku czytelniczki i czytelnicy znajdą w naszej bibliotece. Miłośnicy przygód Sherlocka Holmesa będą mogli przeczytać kolejne opowiadania Arthura Conan Doyle’a o sprawach rozwiązywanych przez ekscentrycznego detektywa. Udostępnimy też kilka tytułów, o które pytają nas użytkowniczki i użytkownicy Wolnych Lektur: Prokurator Alicję Horn Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Kochanka Lady Chatterley D.H. Lawrence’a, Kupca weneckiego Williama Shakespeare’a, Ordynata Michorowskiego Heleny Mniszkówny, Wampira Władysława Reymonta. A to tylko kilka z przygotowywanych przez nas pozycji!

W ramach projektu będziemy pracować również nad wydaniem Pięcioksięgu Mojżeszowego w tłumaczeniu dr. Izaaka Cylkowa, rabina, tłumacza, pioniera dialogu ekumenicznego w Polsce. Na wydanie tego tłumaczenia zdecydowaliśmy się ze względów prawnych — jest to najbardziej współczesne tłumaczenie Biblii dostępne w domenie publicznej. W 2024 r. udostępnimy Księgę Rodzaju. Ta część projektu zostanie z realizowana pod kierownictwem Ewy Gordon, uczonej, tłumaczki z hebrajskiego i mistrzyni kaligrafii hebrajskiej, i w partnerstwie z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin oraz Żydowskim Instytutem Historycznym im. E. Ringelbluma.

Aktualne informacje dotyczące realizacji projektu będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej, na FacebookuInstagramie. Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych.

Fotografie na grafice od lewej: Julian Tuwim, autor fot. Władysław Miernicki, domena publiczna; Zofia Nałkowska, autor nieznany, domena publiczna; Helena Mniszkówna, autor nieznany, domena publiczna; Kornel Makuszyński, autor nieznany, domena publiczna. Wszystkie fotografie pochodzą z Wikimedia Commons.

Projekt pn. „Kolekcje edukacyjne twórców przechodzących do domeny publicznej, lektur szkolnych oraz Starego Testamentu” realizowany jest w ramach Programu Kultura cyfrowa w latach 2024-2026.
Budżet projektu: 636 800,00 zł.
Dofinansowanie ze środków MKDiN: 503 000,00 zł.