„Zalecenia małżeńskie” Plutarcha na Wolnych Lekturach27 marca 2023 Nowe publikacje Wolne Lektury

Zalecenia małżeńskie to jeden z popularniejszych tekstów Plutarcha, zaliczany do zbioru Moralia, obejmującego pisma na różnorodne tematy, między innymi o charakterze filozoficznym i pouczającym. Autor dedykuje swoje dziełko młodej parze. Plutarch przedkłada małżonkom w krótkich punktach, ilustrowane obrazowymi porównaniami i anegdotami, przestrogi i zalecenia na wspólne życie.

W ujęciu moralisty, który nie podważa tradycyjnych w kulturze greckiej patriarchalnych zasad życia rodzinnego, kobieta powinna być dla swojego męża wspierającą towarzyszką. Mąż zaś ma pełnić wobec niej rolę mentora, przewodnika i nauczyciela, dzielącego się swoją wiedzą tak, aby żona była rozumna i wykształcona. W zespolonym trwałą więzią, szczęśliwym małżeństwie wszystko powinno być wspólne, zarówno majątek, rodzina, przyjaciele, jak i wiara, a nawet radości i troski – choć wspólnota małżeńska winna być podporządkowana woli i uczuciom męża jako głowy rodziny.

W przekładzie Zaleceń małżeńskich na język polski tekst został poprzedzony obszernym, dwuczęściowym wstępem tłumacza. Pierwsza część zarysowuje kulturowe tło utworu, ewolucję idei filozoficznych i religijnych, jaka nastąpiła od greckiego okresu klasycznego, czasów Sokratesa i Platona, do pierwszego wieku naszej ery, kosmopolitycznej epoki Plutarcha. Na część drugą składają się głównie rozważania tłumacza na temat istoty małżeństwa oraz kryzysu tej instytucji w jego własnych czasach, latach 30. XX wieku.

Przygotowany dla biblioteki Wolne Lektury e-book zawiera ponadto specjalnie przygotowane przypisy uzupełniające lub uściślające informacje zawarte w tekście Plutarcha oraz we wstępie tłumacza. Książka dostępna jest w formatach EPUB, MOBI, FB2 i PDF.

Opracowanie redakcyjne i przypisy: Paulina Choromańska, Wojciech Kotwica.