To był niezapomniany wieczór! 14 września spotkaliśmy się w legendarnej kawiarni ,,Czytelnika”, by świętować w gronie Darczyńców i Przyjaciół piętnastolecie biblioteki cyfrowej Wolne Lektury.
Przez cztery godziny dyskutowaliśmy na tematy poważne, jak aktualność ,,Roku 1984” Orwella, czy nasze plany wydawnicze. Ale przede wszystkim cieszyliśmy się tym spotkaniem z Wami. Długo śmialiśmy się też z Hercklekotami. I oczywiście jedliśmy urodzinowy tort! Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i krótkiego podsumowania naszej zabawy pt. Drzwi marzeń.
Naszych urodzinowych gości poprosiliśmy, aby zdradzili swoje czytelnicze pragnienia. Na „drzwiach marzeń” zawisły karteczki z nazwiskami autorów i tytułami książek, które chcieliby znaleźć na Wolnych Lekturach (pisownia oryginalna):
- Podróże Inflantczyka
- St. Poniatowski (bratanek króla), Wspomnienia
- Hce mieć księżke o roślinah. Tymek
- Mały słownik polsko-łaciński i łacińsko-polski
- Wiesław Myśliwski „Kamień na kamieniu”
- Stanisław Kostka Potocki „Podróż do Ciemnogrodu”
- Walenty Roździeński „Officina ferravia abo kuta i warstat z kuźniami szlachetnego dzieła żelaznego” Kraków 1612
- „Don Kichot” w tłum. Edwarda Boyé
- Andrzej Frycz Modrzewski
- „Pollyanna”
- „Kupiec wenecki”
- Guy Debord „Społeczeństwo spektaklu”
- Alberto Moravia — wszystko
- Lem „Cyberiada”, „Bajki robotów”, chociaż jedna, np. „Elektrorybałt”
- Książka o narciarstwie alpejskim
- Hezjod „Teogonia”, „Prace i dnie”
- Lukian z Samosaty „Historia prawdziwa”
- Krasicki „Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”
- Merimee „Carmen”
- Crebillon „Igraszki kącika przy kominku”
- Sophie Elkan
- Selma Lagerlöf
— Będziemy się starali spełnić te marzenia — zapewnia redaktorka naczelna, Aleksandra Sekuła — „Pollyanna” jest i naszym priorytetem! O wiele łatwiej będzie nam w przypadku dzieł z domeny publicznej, do której wchodzą dzieła 70 lat po śmierci autora. Trudniej nieco w przypadku książek, do których polskie przekłady są poza domeną, ale może uda nam się wykupić prawa od tłumaczek lub ich spadkobierców — tłumaczy i dodaje – na pisarzy współczesnych, jak Myśliwski, Lem, Moravia i Debord, przyjdzie nam poczekać co najmniej kolejne 15 lat. Obiecujemy, że sprawdzimy możliwość publikacji każdej ze wskazanych pozycji.
Dziękujemy naszym Darczyńcom i Przyjaciołom za obecność, ciepłe słowa i prezenty (Wikipedio, siostro!). Naszym Ambasadorom, Adamowi Fidusiewiczowi i Robertowi Szykier-Koszuckiemu, dziękujemy za wspaniałe wsparcie!
Zdjęcia wykonał i udostępnił na licencji CC BY-SA Rafał Nowak.