Pamiętniki Casanovy na Wolnych Lekturach!30 czerwca 2022 Nowe publikacje Wolne Lektury

Od dziś w naszej bibliotece znajdziecie nową publikację – wyjątki z pamiętników Giacomo Casanovy, zatytułowane Od kobiety do kobiety. Zapraszamy do lektury!

Wybór przygód miłosnych (i nie tylko) z pamiętników najsłynniejszego uwodziciela w historii. Zbiór zawiera krótsze i dłuższe opowiadania o miłościach i miłostkach Casanovy, brawurowej ucieczce z weneckiego więzienia, pobytu w Polsce i w Konstantynopolu, zaczerpnięte z obszernej Historii mojego życia, w pełnej wersji liczącej 12 tomów, zawierających łącznie około 3500 stron.

Swoje pisane po francusku pamiętniki Casanova zaczął spisywać w roku 1789 na zamku Dux, w obecnym Duchcovie w Czechach, gdzie osiadł w wieku 60 lat, po wieloletnich podróżach po Europie. Zgodnie z wolą autora rękopis pamiętników przekazano po jego śmierci do publikacji w Dreźnie. Posiadacze rękopisu zwlekali z publikacją, wreszcie w roku 1821 sprzedali go niemieckiemu wydawcy, wskutek czego Historia mojego życia została przetłumaczona i po raz pierwszy ukazała się w języku niemieckim, ocenzurowana w duchu epoki. Sukces wydania niemieckiego spowodował, że jeden z francuskich redaktorów zdecydował się wydać książkę we Francji, nie mając jednak dostępu do oryginalnego rękopisu, opublikował francuski tekst przetłumaczony z niemieckiego przekładu. W odpowiedzi wydawca niemieckiego tekstu wydał pamiętniki Casanovy w języku francuskim, jednak silnie ocenzurowane przez redaktora, ze zmienionymi, wyciętymi i dodanymi fragmentami. Mimo ingerencji redaktorskich pamiętniki zostały w 1834 roku umieszczone na kościelnym indeksie ksiąg zakazanych. Pierwsze pełne wydanie oryginalnego tekstu ukazało się dopiero w latach 1960–1962. W roku 2010 roku dzięki wsparciu anonimowego darczyńcy rękopis Historii mojego życia został zakupiony przez Bibliothèque nationale de France za ponad 9 milionów dolarów.

Opracowanie redakcyjne: Wojciech Kotwica, Aleksandra Sekuła, Aleksandra Kopeć-Gryz.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Reprodukcja cyfrowa wykonana przez Bibliotekę Narodową w Warszawie z egzemplarza pochodzącego ze zbiorów Biblioteki.