Opublikowaliśmy sprawozdania FNP za rok 201710 maja 2018 CopyCamp Edukacja cyfrowa Edukacja Medialna Media Olimpiada Cyfrowa Prawo Kultury Wolne Lektury

Z przyjemnością informujemy, że na stronie Dokumenty opublikowaliśmy sprawozdania fundacji Nowoczesna Polska za rok 2017.

Ostatni rok był dla fundacji Nowoczesna Polska pod wieloma względami wyjątkowy. Po trudnych poprzednich latach udało nam się działać bardzo stabilnie i skupić na kwestiach merytorycznych. Chcielibyśmy ogromnie podziękować naszym przyjaciołom, darczyńcom, wolontariuszom, pracownikom i Radzie Fundacji za wsparcie, jakiego nam udzielali. Wspólnie osiągnęliśmy przez ostatni rok bardzo wiele – a jeszcze więcej zrobimy w przyszłości!

Wolne Lektury w zeszłym roku obchodziły 10-lecie swojego istnienia. Statystyki wykorzystania naszej biblioteki internetowej nas zdumiały: w roku 2017 skorzystało z niej ponad 4 miliony unikalnych użytkowników. Nasza intuicja, by dekadę temu zająć się problemem dostępności tekstów literackich, dziś przynosi owoce. Rozpoczęliśmy też działania zupełnie nowe, i nasi czytelnicy mogą spodziewać się dalszych zmian. Po pierwsze, rozpoczęliśmy publikacją serii tomów poezji – nasz program udostępniania literatury współczesnej na wolnych licencjach – i zamierzamy go kontynuować. Po drugie, zaczęliśmy przygotowywać program crowdfundingowy, dzięki któremu mamy nadzieję znacznie przyspieszyć tempo prac nad udostępnianiem nowych utworów. A przy okazji pracujemy nad nowymi wersjami aplikacji do czytania Wolnych Lektur na urządzeniach mobilnych, które będą dostępne już wkrótce. Mamy nadzieję, że wam się spodobają.

Ostatni rok to konsekwentna praca w szkołach w całej Polsce w ramach projektu Cybernauci. To także dynamiczny rozwój Olimpiady Cyfrowej, która jest jednym z ważniejszych elementów programu rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce. Dziś kompetencje medialne i cyfrowe są absolutnie kluczowe dla każdego obywatela. Niezależnie od pracy, jaką wykonujemy, niezależnie od hobby, któremu poświęcamy czas wolny, kompetencje cyfrowe są nam niezbędne do życia, bo każdy z nas musi świadomie i sprawnie posługiwać się narzędziami cyfrowymi. Podnoszenie kompetencji cyfrowych jest więc zadaniem, które można porównać chyba tylko do wyzwania alfabetyzacji i objęcia społeczeństwa powszechną edukacją sto lat temu. Olimpiada Cyfrowa jest jednym z narzędzi, którymi wprowadzamy edukację cyfrową do szkół.

Dużym sukcesem był także program Prawo Kultury i konferencja CopyCamp, która po raz pierwszy odbyła się wyłącznie w języku angielskim jako konferencja międzynarodowa. Zamierzamy kontynuować nasze zaangażowanie w edukację prawnoautorską, dalej będziemy wspierać rozwój Otwartych Zasobów Edukacyjnych w ramach Koalicji Otwartej Edukacji, dalej będziemy bronić dozwolonego użytku i domeny publicznej. Innymi słowy – zamierzamy konsekwentnie robić swoje.

Na koniec jeszcze jedno. Kolejny rok rozpoczynamy z nowym, dwuosobowym składem zarządu. Dziś fundacja Nowoczesna Polska to instytucja obsługująca – dosłownie – miliony odbiorców swoich treści i programów. Wierzymy, że nasz silny zespół będzie gwarantem trwałości działań i stabilnego rozwoju organizacji.

Jarosław Lipszyc
prezes fundacji Nowoczesna Polska