Działasz w organizacji młodzieżowej lub prowadzisz zajęcia dla młodzieży? Widzisz, że dla młodych media cyfrowe są bardzo ważne, ale nie zawsze wiedzą, jak z nich korzystać? Chcesz podnosić własne kompetencje w tym zakresie? Przyjdź na warsztat „Ja i młodzież w cyfrowym świecie” poświęcony Europejskiemu Standardowi Edukacji Medialnej.
Pojawienie się mediów cyfrowych kompletnie zmieniło sposób w jaki młodzi ludzie żyją, komunikują się, uczą, pracują i odpoczywają. Często błędnie zakłada się, że młodzież posiada wysokie kompetencje korzystania z mediów. Tymczasem wiele badań potwierdza, że choć większość młodych osób jest cały czas on-line, podstawowy cel korzystania z sieci to bierny odbiór, np. przeglądanie bieżących wydarzeń, oglądanie filmów, słuchanie muzyki, kontakt ze znajomymi i rodziną. Jedynie znikomy procent użytkowników sieci wykorzystuje ją do twórczego działania, np. tworzenia muzyki, filmów, prowadzenia własnego bloga czy strony internetowej. Jednocześnie samo nabywanie kompetencji medialnych i cyfrowych pozwalających na krytyczny odbiór treści, kreowanie własnego wizerunku w sieci, kreatywne wykorzystanie możliwości, jakie daje internet i nowe technologie, nie jest prowadzone w żaden usystematyzowany sposób. Większość badanych nastolatków na pytanie, kto cię nauczył korzystać z internetu, odpowiada: sam się nauczyłem.
Organizacje i instytucje prowadzące formalne i nieformalne zajęcia dla młodzieży mogą odegrać ogromną rolę w podnoszeniu kompetencji cyfrowych młodych ludzi, tak potrzebnych w szkole, pracy i życiu społecznym. Właśnie dla nich powstał EMELS – Europejski Standard Edukacji Medialnej, który pomaga ocenić kompetencje medialne i zaplanować działania w tym obszarze.
W czasie warsztatu:
- dowiesz się, czym jest Europejski Standard Edukacji Medialnej i jak go wykorzystywać w swojej pracy
- poznasz zasoby edukacyjne i dobre praktyki opracowane w ramach projektu
- weźmiesz udział w praktycznych ćwiczeniach rozwijających kompetencje medialne
- porozmawiasz z innymi edukatorami o tym, jak wprowadzać edukację medialną do swoich działań
Wydarzenie organizowane przez Fundację Nowoczesna Polska we współpracy z partnerami: Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym (Warszawa) oraz Polskim Towarzystwem Edukacji Medialnej (Gdańsk) w ramach przygotowań do III Kongresu Edukacji Medialnej w Gdańsku.
Europejski Standard Edukacji Medialnej to narzędzie przygotowane przez 7 europejskich organizacji: Fundację Nowoczesna Polska, Ariel Trust (Wielka Brytania), Mediawijs (Belgia), Fundacja Evens (Belgia), Karpos (Grecja), JFF (Niemcy), Centro Zaffiria (Włochy). Projekt dofinansowany w ramach programu Komisji Europejskiej Erasmus+.
Dla kogo?
Wydarzenia kierujemy przede wszystkim do osób pracujących z młodzieżą w organizacjach i klubach młodzieżowych, świetlicach, bibliotekach i instytucjach kultury.
Kiedy i gdzie?
GDAŃSK (pobierz program)
- termin: czwartek 26 kwietnia 2018 r. w godz. 13.30-17.00
- miejsce: STARTER ul. Lęborska 3b, 80-386 Gdańsk
- formularz zgłoszeniowy (zgłoszenia przyjmujemy do 22 kwietnia, potwierdzenie zakwalifikowania się na warsztaty uczestnicy otrzymają do 24 kwietnia)
WARSZAWA (pobierz program)
- termin: wtorek 8 maja 2018 r. w godz. 13.00-17.00
- miejsce: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa
- formularz zgłoszeniowy (zgłoszenia przyjmujemy do 6 maja, potwierdzenie zakwalifikowania się na warsztaty uczestnicy otrzymają do 7 maja)
Wstęp wolny po wcześniejszej rejestracji. W przypadku dużej liczby zgłoszeń Fundacja zastrzega sobie prawo do wcześniejszego zamknięcia naboru uczestników.
Dodatkowych informacji udziela: Dorota Górecka, dorota.gorecka@nowoczesnapolska.org.pl, tel. 22 465 15 35.
Fot. verkeorg @Flickr, CC BY SA