„Wiersz wolny na Wolnych Lekturach” – znamy już wszystkie nazwiska29 grudnia 2016 Wolne Lektury

14124533308_8d59702859_zOd sierpnia 2016 realizujemy projekt „Wiersz wolny na Wolnych Lekturach”, w ramach którego nawiązaliśmy współpracę ze współczesnymi polskimi poetkami i poetami, których książki poetyckie udostępnimy na wolnej licencji. Przedstawiamy dziś sylwetki ostatnich pięciu autorek i autorów, których tomiki znajdą się w kolekcji.

Wioletta Grzegorzewska – poetka i prozaiczka; absolwentka filologii polskiej w Częstochowie. W latach 2003–2005 wspólnie z mężem, Szymonem Grzegorzewskim, prowadziła magazyn literacki i niezależne wydawnictwo „Bulion”. Autorka kilku tomików poetyckich i dwóch tomów prozatorskich. Laureatka Konkursu Literackiego Polish Books w Londynie, VIII Ogólnopolskiego Konkursu na Tomik Wierszy „TYSKA ZIMA POETYCKA”, otrzymała Złotą Sowę Polonii w Wiedniu za działalność literacką. W 2015 otrzymała nominacje do Griffin Poetry Prize, Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Gdynia. W kolekcji udostępnimy książkę poetycką pt. Orinoko.

Piotr Sommer – poeta, eseista, tłumacz. Autor kilkunastu tomów poetyckich i krytycznoliterackich, redaktor wielu ważnych antologii, autor wierszy dla dzieci. Był wielokrotnie nagradzany m.in. Nagrodą Literacką im. Barbary Sadowskiej w 1988, Nagrodą Fundacji im. Kościelskich w 1988 i Wrocławską Nagrodą Poetycką „Silesius” w 2010 za całokształt twórczości. Dwukrotnie otrzymał nominację do Nagrody Literackiej „Nike”. W ramach projektu udostępnimy tomik poetycki pt. Pamiątki po nas.

Andrzej Sosnowski – poeta i tłumacz, autor dziewięciu tomów poezji i dwóch tomów prozy, tłumaczył dzieła takich autorów jak Ezra Pound, John Ashbery, Elizabeth Bishop, John Cage, Ronald Firbank, Harry Mathews. W swojej twórczości posługuje się wielowarstwową metaforyką, która uważana jest powszechnie przez krytyków za unikatowe zjawisko we współczesnej polskiej literaturze. W kolekcji znajdzie się jego tom Życie na Korei z 1992 roku.

Adam Wiedemann – poeta, prozaik, tłumacz, krytyk literacki i muzyczny; absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Był trzykrotnie nominowany do Nagrody Literackiej Nike. W 1999 został laureatem Nagrody Kościelskich, a w 2008 Nagrody Literackiej Gdynia za tom Pensum. W 1996 roku wydał swój pierwszy tomik poetycki pt. Samczyk, który udostępnimy w ramach projektu.

Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, krytyczka literacka i publicystka. Współpracuje m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Przekrojem”, „Przeglądem”, „Bluszczem” i portalem Polskiego Radia; prowadziła programy poświęcone książkom w TVP1 i w TVP Kultura. W 2008 była przewodniczącą jury XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Była nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo, nagrody mediów publicznych Cogito za tom Spamy miłosne; laureatka konkursu im. Stowarzyszenia Pisarzy Polskich za tom Lonty. W ramach projektu udostępnimy tomik Nikon i Leica.

Pełna lista autorek i autorów, których twórczość udostępnimy znajduje się na stronie projektu. Zdigitalizowane tomiki zostały udostępnione na Platformie Redakcyjnej Wolnych Lektur.

Lista autorów zaproszonych do udziału w projekcie powstała w konsultacji z członkami Komitetu Honorowego Wolnych Lektur, m.in. z profesorem Piotrem Śliwińskim oraz z profesor Grażyną Borkowską, profesorem Przemysławem Czaplińskim, profesorem Mieczysławem Dąbrowskim i profesor Ewą Kraskowską. Udział w tych prac wziął również dr Paweł Kozioł.

Ze strony Fundacji kolekcją opiekują się Barbara Klicka i Jarosław Lipszyc.

Projekt „Wiersz Wolny na Wolnych Lekturach” realizowany jest w ramach Programu „Kultura cyfrowa”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

mkidn_01_cmyk

fot. Hernán Piñera, CC BY-SA 2.0