Zakończyliśmy III edycję Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej28 kwietnia 2016 Edukacja cyfrowa Edukacja Medialna

WTEM plakat22 kwietnia 2016 r. w Collegium Civitas w Warszawie odbyły się zawody finałowe wieńczące III edycję Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej. Piętnastu uczniów i uczennic szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski stawiło czoła zadaniom z zakresu edukacji medialnej, informacyjnej i cyfrowej.

III edycja Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej rozpoczęła się w listopadzie 2015 r. W pierwszym jego etapie ponad sześciuset zgłoszonych uczestników i uczestniczek w grupach złożonych z 3-5 osób pracowało nad projektem dotyczącym bezpieczeństwa i prywatności w sieci – motywu przewodniego edycji. Przedstawiciele 29 zespołów, z ponad stu, które nadesłały swoje prace w terminie, otrzymali awans do drugiego etapu i byli uprawnieni do przystąpienia do testu on-line w lutym 2016 r. Do finału zakwalifikowało się 16 osób, a udział w nim wzięło 15 uczestników.

Finałowy piątek rozpoczął się wcześnie – niektórzy uczestnicy, aby dojechać do Warszawy na czas musieli wstać już o czwartej rano. Nie przeszkodziło im to w efektywnej i efektownej pracy przy rozwiązywaniu zadań.

A nie było łatwo. Na początek finaliści i finalistki zmierzyli się z pięcioma pytaniami, na które musieli udzielić odpowiedzi w formie pisemnej. Pytaliśmy ich m.in., czym różni się dziennikarstwo obywatelskie od tradycyjnego, jakie skutki społeczne niesie stosowanie wolnych licencji i dlaczego wybiera się je przy publikowaniu utworów, czym jest chmura i dlaczego w obliczu rozwoju nowych technologii trudno zachować nam prywatność. Część pisemna trwała 60 minut.

Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część praktyczna, która potrwała 2,5 godziny. Uczestnicy i uczestniczki wcielali się w rolę medialnych entuzjastów i entuzjastek, mających pomysł na nowy, innowacyjny serwis społecznościowy, oferujący niezastosowane dotychczas funkcjonalności. Ich zadaniem było również zaprojektowanie strony głównej serwisu, z uwzględnieniem jej użyteczności i dostępności dla różnych grup odbiorców. Musieli również stworzyć krótki regulamin strony, który zapewniłby użytkownikom bezpieczne korzystanie z nowego narzędzia i ochronę ich prywatności.

Efekty swojej pracy finaliści i finalistki prezentowali przed Jury, złożonym z przedstawicieli Kapituły oraz Partnerów Turnieju. Oceniającymi byli:

• Barbara Hrybacz – Collegium Civitas,
  • Natalia Bugalska – Narodowy Instytut Audiowizualny,
  • Agnieszka Jarmuł – Fundacja Piąte Medium,
  • Małgorzata Bazan – IX Liceum Ogólnokształcące im. K. Hoffmanowej w Warszawie,
  • Barbara Krywoszejew – Fundacja Nowoczesna Polska,
  • Jarosław Lipszyc – Fundacja Nowoczesna Polska.

Prezentacjom przysłuchiwał i przyglądał się również Roman Kurkiewicz, który wraz z Jarosławem Lipszycem dokonał omówienia pomysłów na portale.

Po podsumowaniu punktacji i burzliwych obradach, Jury wyłoniło najlepszych.

Laureatką I miejsca została Julia Sochacka z IV Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu. II miejsce zajęła Wiktoria Jędryczko z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu, III zaś – Szymon Jankowski – uczeń Zespołu Szkół Zawodowych w Kurzętniku.

Nagrodą główną w III edycji Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej był indeks Collegium Civitas na dowolny kierunek studiów licencjackich oraz zwolnienie z opłat za studia i zakwaterowanie w akademiku przez rok. Zwycięzca może wybierać z szerokiej oferty Collegium i zdecydować się na przykład na Dziennikarstwo i Nowe Media, prowadzone przez Katedrę Dziennikarstwa Collegium Civitas, której kierownikiem jest red. Jacek Żakowski.

Laureaci II i III miejsca otrzymali nowoczesne tablety. Nagrody i certyfikaty wręczali: min. Krzysztof Luft (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji), Tomasz Komorowski (Polski Komitet ds. UNESCO), prof. Stanisław Mocek (Rektor Collegium Civitas) oraz Jarosław Lipszyc (Prezes Fundacji Nowoczesna Polska).

Uczestnikom i uczestniczkom podczas zmagań towarzyszyli nauczyciele, którzy wspierali ich przez cały czas trwania Turnieju. W dniu finału wzięli oni udział w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli organizacji partnerskich: Agatę Janeczek z fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz Agnieszkę Koszowską z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Serdecznie dziękujemy wszystkim Partnerom za pomoc w organizacji WTEM. Jesteśmy również wdzięczni Kapitule Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej oraz członkom Jury za to, że poświęcili wiele czasu i energii, angażując się w to przedsięwzięcie. Jesteśmy przekonani, że bez wsparcia tylu osób i podmiotów nie udałoby się nam stworzyć tak atrakcyjnego i wartościowego konkursu.

Już dziś informujemy, że na początku kolejnego roku szkolnego ruszy czwarta edycja Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej. Serdecznie zapraszamy!

Patronem honorowym projektu jest Ministerstwo Cyfryzacji, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polski Komitet ds. UNESCO, Koalicja Edukacji Medialnej i Cyfrowej.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.