W domenie publicznej znajdują się nie tylko utwory literackie, ale także teksty naukowe. Niektóre z nich pomimo upływu 70 lat od śmierci autora nie utraciły aktualności. Postanowiliśmy więc stworzyć Biblioteczkę naukową, w której będziemy zamieszczać ważne utwory dla historii nauki.
Wśród nich znajdą się m. in. prace Bronisława Malinowskiego (Argonauts of the Western Pacific i Crime and Custom in Savage Society) oraz udostępniona dziś książka Kazimierza Twardowskiego, O filozofii średniowiecznej.
Autor tej ostatniej, profesor Uniwersytetu Lwowskiego, z wyjątkową jasnością opowiada nam o przygodach ludzkiej myśli w wiekach ciemnych, w tej długiej, zróżnicowanej i dziś trudnej do zrozumienia epoce, kiedy to realistami nazywano myślicieli głoszących, że platońskie idee mają bardziej realny byt niż świat materialny. Streszcza najistotniejsze poglądy myślicieli tego tysiąclecia, podczas którego filozofia pozostawała spleciona z teologią: Augustyna, Tomasza, Abelarda i innych. Opowiada o roli filozofów arabskich w zachowaniu, ale też interpretowaniu wiedzy starożytnych, zwłaszcza Arystotelesa. Możemy przeczytać o ówczesnych sporach, na przykład o tym, jak skromny mnich obalił tezę biskupa Anzelma, który dowodził, że Bóg istniejący jest doskonalszy od nieistniejącego.
Publikację opracowały Natalia Bierzyńska, Paulina Dubielecka i Dorota Kowalska.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.