Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej wspólnie z Uniwersytetem Pedagogicznym im. KEN w Krakowie oraz Fundacją Nowoczesna Polska organizuje I Kongres Edukacji Medialnej pod hasłem: „Co z tą edukacją medialną? Uwarunkowania, cele i perspektywy w dobie dynamicznych zmian technologicznych, społecznych i kulturowych”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-26 września 2014 roku w Krakowie.
W pierwszym dniu Kongresu odbędą się dyskusje panelowe w 5 panelach tematycznych:
- instytucjonalnym, prowadzonym przez prof. W. Godzica,
- społeczno-kulturowym, prowadzonym przez dr M. Filiciaka,
- psychologiczno-pedagogicznym, prowadzonym przez dr A. Kołodziejczyk,
- działania lokalne, prowadzonym przez D. Górecką z Fundacji Nowoczesna Polska,
- komunikologicznym, prowadzonym przez prof. Iwonę Hofman, pod patronatem Polskiego Towarzystwa Komunikacji Społecznej.
W drugim dniu Kongresu odbędą się sesje referatowe w sekcjach tematycznych, w których przedmiotem refleksji chcemy uczynić następujące kwestie:
- jakie kompetencje medialne są dzisiaj niezbędne, co i w jakim celu umożliwiają;
- jaka jest rola instytucji, organów państwa oraz mediów publicznych w zakresie edukacji medialnej;
- jakie dobre praktyki w zakresie edukacji medialnej warto upowszechniać;
- jakiego typu działania są podejmowane, na ile są one skuteczne, np. zapobiegają wykluczeniu społecznemu, integracji, inkluzji społecznej, zaangażowaniu na rzecz spraw obywatelskich, lokalnych itp.;
- czy konieczne (możliwe? potrzebne?) jest – wzorem innych krajów europejskich i pozaeuropejskich – nauczanie przedmiotowe w zakresie edukacji medialnej;
- w jaki sposób oddziaływania pozainstytucjonalne (w tym środowisko rodzinne, rówieśnicze, organizacje pozarządowe) przyczyniają się do wzrostu wiedzy na temat mechanizmów działania mediów i nabywania szeroko rozumianych kompetencji medialnych (w tym informacyjnych) w różnych grupach społecznych.
W drugim dniu Kongresu zostaną zorganizowane również warsztaty, prowadzone przez przedstawicieli różnych organizacji pozarządowych działających w obszarze edukacji medialnej, służące upowszechnianiu dobrych praktyk w tym zakresie. Warsztaty poprowadzą przedstawiciele Fundacji Nowoczesna Polska, Fundacji Citizen Project, Fundacji Dobrego Odbioru oraz Centrum Cyfrowego: Projekt Polska.
Do udziału serdecznie zapraszamy zarówno pracowników naukowych z różnych dyscyplin, jak i nauczycieli oraz edukatorów medialnych oraz przedstawicieli instytucji zajmujących się problematyką alfabetyzacji medialnej.
Wszystkie informacje organizacyjne oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie Kongresu Edukacji Medialnej.