Wielki Turniej Edukacji Medialnej, czyli pojedynek na umiejętności, kreatywność i wiedzę, zbliża się ku końcowi. W piątek, 11 kwietnia, w nowym gmachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego odbędą się zawody finałowe. Uroczystą galę wręczenia nagród uświetni obecność Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.
Wielki Turniej Edukacji Medialnej trwa od listopada 2013. Składa się z trzech etapów. Do pierwszego z nich – testu on-line przystąpiło 387 zawodników i zawodniczek. Musieli oni rozwiązać różnorodne zadania sprawdzające kompetencje medialne i informacyjne. W drugim wzięło udział 35 uczestników. Ich zadaniem było przygotowanie projektu kampanii promocyjnej swojego miejsca zamieszkania. W zawodach finałowych zmierzy się 11 osób. Wezmą one udział w grze fabularnej, w trakacie której będą musiały wykazać się sprytem, kreatywnością i nieprzeciętnymi kompetencjami medialnymi. Zadaniem dodatkowym będzie przygotowanie krótkiego wystąpienia, które będzie oceniane przez Jury konkursu. Nagrodą główną w konkursie będzie tygodniowy wyjazd na kurs językowy do Londynu. Pozostali laureaci otrzymają czytniki książek.
Turniej skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych wszystkich typów. Jego głównym zadaniem jest propagowanie edukacji medialnej i informacyjnej oraz kształtowanie świadomych użytkowników nowych mediów. Czyli takich, którzy są krytycznymi odbiorcami informacji i rozumieją język mediów. W sposób przemyślany tworzą swój wizerunek i relacje w Internecie oraz przestrzegają standardów etycznych. Świadomi użytkownicy są kreatywni, potrafią tworzyć z użyciem nowoczesnych narzędzi i prezentować efekty swojej pracy. Dostrzegają oni i rozumieją prawne i ekonomiczne aspekty działania mediów oraz dbają o swoje bezpieczeństwo.
Organizator turnieju, Fundacja Nowoczesna Polska, uważa że jego pierwsza edycja jest dużym sukcesem. Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, nauczycieli, bibliotekarzy oraz animatorów kultury. W jego tworzenie zaangażowało się wiele instytucji partnerskich, których celem jest rozwój edukacji medialnej w Polsce. Były to: Bibliosfera, Collegium Civitas, Centrum Edukacji Obywatelskiej, EBIB, Fundacja Orange, Instytut Kultury Miejskiej, Media DESK, 5 medium i Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej oraz Instytut Studiów Bibliologicznych i Informacji Naukowej Uniwersytetu Warszawskiego. Konkurs wsparł instytucjonalnie Narodowy Instytut Audiowizualny, a jego organizacja była możliwa dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wielki Turniej Edukacji Medialnej został również doceniony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, które objęły go patronatem honorowym. Połączone siły wszystkich podmiotów i duże wsparcie merytoryczne umożliwiło stworzenie wartościowego konkursu.
Rozwój kompetencji medialnych młodych użytkowników mediów jest ważnym elementem budowy polskiego społeczeństwa informacyjnego. Ma on również wpływ na kształtowanie umiejętności rozwiązywania problemów z użyciem najnowszych zdobyczy technologicznych. Jak dowiodło badanie PISA, polskie nastolatki mają z tym poważny problem. Trudnością jest nie tylko czytanie ze zrozumieniem tekstów, lecz także wybór i zakup najtańszych biletów przez Internet.
Fundacja Nowoczesna Polska już dziś planuje organizację II edycji Wielkiego Turnieju Edukacji Medialnej, która rozpocznie się już w listopadzie tego roku. Projekt jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.