Serce dziewczęcia mocniej uderzyło; w umyśle jej mętnym i odrętwiałym zaczęły świtać niewyraźne blaski, a w duszy budzić się siły, które tam leżały głęboko uśpione. Dziwiła się tylko, że na myśl tak dobrą nie wpadła od razu, ale doszła do niej dopiero po długim rozumowaniu, i wstyd jej było siebie samej.
Helenka Orecka, córka zubożałego szlachcica, została wychowana w zbytku, powierzchownie wykształcona i nieprzygotowana do samodzielnego życia. Z powodu całkowitego bankructwa ojca musiała podjąć pracę i została zatrudniona w firmie ogrodniczej Radliczów. Czy tytułowa „księżniczka” odnajdzie się w zupełnie innym świecie niż ten, który zna? Przekonajcie się sami!
Powieść Zofii Urbanowskiej należy do tzw. literatury kobiecej – została napisana na konkurs o roli kobiety im. Pauliny Krakowowej. Jednocześnie zalicza się ją do literatury dla dzieci i młodzieży jako powieść dla dorastających panienek.
Księżniczkę opracowała Dorota Kowalska.
Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Kultura – Interwencje.