Wybrana powieść Kornela Makuszyńskiego jest lekturą uzupełniającą w klasach IV-VI szkoły podstawowej. Uczniowie i uczennice na Wolnych Lekturach znajdą już Awanturę o Basię, Szatana z siódmej klasy i Pannę z mokrą głową. Dziś udostępniliśmy kolejną powieść Makuszyńskiego – O dwóch takich, co ukradli księżyc.
Czy rzeczywiście kraj zamieszkany przez samych leniuchów mógłby okazać się rajem, a życie w nim byłoby idyllą?
Wiecznie głodni bliźniacy Jacek i Placek to urwisy jakich mało. Sprawiają kłopoty nie tylko swoim rodzicom — wszyscy mieszkańcy Zapiecka mają z nimi na pieńku, nawet zwierzęta i natura czują się zastraszone.
Chłopcy są leniwi, nieposłuszni i wyjątkowo złośliwi. Nie mają litości nawet dla matki i ojca, którzy ponad wszystko kochają swoich synów i w pocie czoła starają się zapewnić im byt, nierzadko odejmując sobie pokarm od ust. Jacka i Placka nikt nie lubi i nikt nie chce się z nimi przyjaźnić. Nawet nauczyciel w miejscowej szkole, osoba o niezwykle łagodnym usposobieniu, nie potrafi okiełznać nicponiów i wydala ich z placówki.
Pewnego dnia po śmierci ojca, zmartwieni perspektywą konieczności pomocy matce w pracy w polu i gospodarstwie, chłopcy postanawiają wyruszyć w podróż na poszukiwanie kraju, w którym nie trzeba pracować. W trakcie wieloletniej wędrówki bracia doświadczają wielu zabawnych przygód, ale również niebezpieczeństw. Na swojej drodze spotykają zarówno ludzi dobrych, jak i złych.
Zachłanność chłopców doprowadza do tego, że ośmielają się zrobić rzecz niewyobrażalną: ukraść księżyc! Uważają bowiem, że jest on zrobiony ze złota i zapewni im bogactwo. Gdy chłopcy odkrywają, że ich wyobrażenia o księżycu były mylne, są bardzo rozczarowani… Czy z Jacka i Placka wyrośnie coś dobrego?
Przeżycia, których doświadczyli tytułowi „złodzieje” w trakcie swej podróży, doprowadziły do ich wewnętrznej przemiany. W końcu dociera do nich, że praca i uczciwość mają większą wartość niż lenistwo, kłamstwo, a nawet złoto. Chłopcy stopniowo dojrzewają i odkrywają, że życie bez pracy i wysiłku nie przynosi prawdziwej radości i satysfakcji. Żałują swoich występków i jest im wstyd wracać do rodzinnego Zapiecka, ale niczego nie pragną tak bardzo jak tego, aby zobaczyć matkę i prosić ją o wybaczenie.
O dwóch takich, co ukradli księżyc to utrzymana w konwencji przygodowo-fantastycznej powieść dla dzieci autorstwa Kornela Makuszyńskiego, wydana po raz pierwszy w 1928 roku. Napisana jest dynamicznym i barwnym językiem, pełnym humoru i ironii. Książka była wielokrotnie adaptowana, zarówno na deskach teatru, jak i na ekranie. Utwór od lat cieszy się ogromną popularnością wśród dzieci i dorosłych, a jego uniwersalne przesłanie i humorystyczny język sprawiają, że pozostaje aktualny mimo upływu lat.
Opracowanie redakcyjne i przypisy: Marianna Czabator, Natalia Goździak, Michał Orzechowski.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.