W kolekcji książek „Podróż do rzeczywistości” pojawiły się dwie nowe książki o Afryce, czyli „Listy z Afryki” Henryka Sienkiewicza oraz „Żegluga wzdłuż brzegów zachodniej Afryki na lugrze Łucja-Małgorzata 1882–1883” Stefana Szolca-Rogozińskiego. Zapraszamy do lektury!
Pod koniec 1890 roku czterdziestoczteroletni autor Trylogii wyruszył w podróż do Afryki, z której zapowiedział cykl korespondencji. Zamierzał wyprawić się w głąb lądu i spędzić miesiąc na wyprawie myśliwskiej. Listy z Afryki obejmują dwadzieścia trzy szkice, które powstały w trakcie podróży oraz po powrocie pisarza. Sienkiewicz nie tylko opisuje krajobrazy, klimat, spotykanych ludzi, stroje, zwyczaje, egzotyczne owoce, rośliny i zwierzęta. Nie stroni też od ogólnych refleksji nad handlem niewolnikami, charakterem wcześniejszych i obecnych stosunków w Afryce, wpływem kolonializmu i placówek misyjnych.
Do najlepszych artystycznie partii książki należą fragmenty oddające wrażenia pisarza, przesiąknięte melancholią, malarskie opisy Sfinksa księżycową nocą, gwiazd wschodzących nad morskim horyzontem, upalnego popołudnia na afrykańskim stepie, smug cieni o zachodzie słońca na rzece.
Jak do Afryki dostaje się Stefan Szolc-Rogoziński? Zafascynowany odkrywaniem egzotycznych krain dwudziestolatek porzuca służbę w marynarce wojennej i planuje wyprawę naukową w głąb niezbadanych terenów Afryki Środkowej. Zamieszcza w prasie ogłoszenie reklamujące przedsięwzięcie, zachęca do wzięcia udziału i zbiera fundusze. Mimo znacznego rozgłosu w społeczeństwie i wsparcia pomysłu przez elity z trudem zdobywa środki. Wreszcie, 13 grudnia 1882 roku wraz z czwórką towarzyszy i wynajętą załogą wyrusza zakupionym w Hawrze żaglowcem w liczącą ponad 8000 kilometrów podróż do Afryki Równikowej. Żegluga… to pierwsza z planowanych przez autora dwóch części relacji z polskiej wyprawy badawczej do Kamerunu, obejmująca podróż morską przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie i kraje zachodniej Afryki, w tym Liberię, dzisiejsze Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghanę oraz wyspę Fernando Poo.
Publikacje opracowali redakcyjnie: Paulina Choromańska, Aleksandra Kopeć-Gryz, Wojciech Kotwica, Justyna Lech, Aleksandra Sekuła, Zuzanna Pyzikiewicz.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.