Czy wiecie, że na naszej stronie znajduje się obecnie ponad 800 audiobooków? A będą kolejne! Już teraz możemy zdradzić Wam, że nagramy dwie kolejne książki do słuchania – Ucztę Platona oraz Sny i kamienie Magdaleny Tulli.
Zarówno Ucztę Platona, jak i Sny i kamienie Tulli możecie przeczytać w naszej bibliotece – w najpopularniejszych formatach mobilnych oraz za pośrednictwem aplikacji. Dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagramy wersje audio tych utworów. Premiera pierwszego audiobooka nastąpi już niebawem – możemy zdradzić Wam, że będzie to Uczta, a przeczyta ją Andrzej Seweryn, jeden z najznakomitszych polskich reżyserów i aktorów teatralnych i filmowych, dyrektor naczelny Teatru Polskiego, a także Ambasador Wolnych Lektur.
Uczta to jedno z najważniejszych dzieł w historii kultury europejskiej, utwór uważany za szczytowe osiągnięcie literackie Platona. Dzięki przemyślanej strukturze i żywemu przedstawieniu postaci, z całą różnorodnością ich charakterów, poglądów, kontrastujących punktów widzenia, poważna, ale i zabawna, Uczta nie sprowadza się do wykładu filozoficznego, lecz stanowi atrakcyjny tekst literatury pięknej z interesującymi rozważaniami.
W drugim dniu uczty wydanej przez Agatona grupka ateńskich intelektualistów, zmęczonych piciem poprzedniego dnia, postanawia pić umiarkowanie i zabawiać się rozmową. Pada propozycja, aby każdy z biesiadników wygłosił jak najlepszą mowę pochwalną Erosa, boga miłości. Kolejne osoby przedstawiają różne obrazy miłości i różne refleksje na ich temat. Czy miłość jest fascynacją pięknem? Twórczą siłą kosmiczną? Czym różni się pożądanie i miłość? Co jest najistotniejsze w miłości: że stanowi siłę motywującą do szlachetnych postaw, że pełni ważną rolę społeczną? Jaki jest związek pomiędzy miłością, pięknem i dobrem? Czy miłość jest nieuświadomionym dążeniem do nieśmiertelności?
Tekst w popularnym przekładzie Władysława Witwickiego, zaopatrzony przez tłumacza we wstęp oraz obszerny, wnikliwy komentarz do utworu.
***
Proza Magdaleny Tulli często ma klimat oniryczny, bystre obserwacje ujęte są w poetycką formę, niestroniącą od metafor; skłania do refleksji filozoficznej, stanowiąc zarazem źródło przyjemności intelektualnej i estetycznej.
Sny i kamienie, debiutancka powieść Magdaleny Tulli z 1995 r., posiada wszystkie te cechy. Stanowi opowieść o mieście — rozpoznawalnym, ale niewątpliwie celowo nienazwanym. Dzięki temu, zachowując kontakt z konkretem, staje się wypowiedzią bardziej uniwersalną, pokazującą życie, obumieranie, przemianę. Procesom tym podlegają zarówno drzewa, jak idee czy miasta — te ostatnie tak naturalnie związane z bytowaniem człowieka, jak naturalne są związki mrówek i ich mrowisk. W naszej bibliotece znajdziecie wznowione, poprawione i uzupełnione przez Autorkę wydanie powieści.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.