Na Wolne Lektury trafił dziś nowy utwór – niepublikowane dotychczas opowiadanie Sylwii Chutnik, Ambasadorki Wolnych Lektur, pt. Muzeum pamięci. Przez najbliższe 60 dni będzie dostępne dla Przyjaciół i Przyjaciółek Wolnych Lektur.
Szczęśliwa miłość nie istnieje. Na straży tego dogmatu stoi pamięć a.k.a. straumatyzowana wyobraźnia, ostrzykująca się jadem zazdrości. Pamięć-śmietnisko, katalog zastarzałych ran, muzeum, do którego nie prowadzą żadne drzwi. Ale w murach są szpary, wystarczy przyłożyć oko. Trzeba chwilę poczekać, aż przywyknie do ciemności. I już, można krzyknąć w zachwycie: jaka piękna żałoba!
Opracowanie redakcyjne: Katarzyna Makaruk, Paulina Choromańska, Aleksandra Kopeć.
Muzeum pamięci od 24 kwietnia przez najbliższe dwa miesiące dostępne będzie tylko dla członków Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur – inicjatywy zrzeszającej darczyńców wspierających finansowo działania biblioteki. Jednocześnie informujemy, że od dziś powieść Łukasza Orbitowskiego „#manto”, ilustrowana przez Jacka Świdzińskiego, jest dostępna dla wszystkich!
Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur może dołączyć każdy, kto przekazał darowiznę na Wolne Lektury. Po dokonaniu wpłaty otrzymuje się wiadomość mailową z odnośnikiem do rejestracji w Towarzystwie, po której można zalogować się do biblioteki i otrzymać dostęp do przedpremierowych publikacji. Darowizna jednorazowa uprawnia do 1 miesiąca dostępu, przelew stały – do momentu rezygnacji z niego. Darowiznę na Wolne Lektury można przekazać także przez aplikację mobilną dostępną na systemy Android i iOS.
Towarzystwo Przyjaciół Wolnych Lektur to inicjatywa mająca na celu częściowe uniezależnienie biblioteki od dotacji ze środków publicznych i zapewnienie jej możliwości utrzymania i poszerzenia dostępnych nieodpłatnie zbiorów. Osoby, które wspierają Wolne Lektury otrzymały jak na razie wcześniejszy dostęp do utworów autorstwa Pawła Sołtysa, Julii Fiedorczuk, Magdaleny Tulli, Subcomandante Marcosa w przekładzie Katarzyny Okrasko oraz Łukasza Orbitowskiego. Co dwa miesiące planujemy udostępniać kolejne nowości!
Sylwia Chutnik – Doktor nauk humanistycznych, Ambasadorka Wolnych Lektur. Z wykształcenia kulturoznawczyni, absolwentka Gender Studies na UW. Pisarka, publicystka, działaczka społeczna i promotorka czytelnictwa. Członkini Związku Literatów Polskich i Stowarzyszenia Unia Literacka. Kuratorka festiwali i inicjatyw literackich (Międzynarodowy Festiwal Literacki Apostrof, Kawiarnia Literacka OFF Festival, dyskusje i spotkania autorskie). Była wykładowczynią w Instytucie Kultury Polskiej UW oraz w szkole pisania Maszyna do Pisania. Felietonistka ,,Polityki”;, „Pani”, „Wysokich Obcasów”, ,,Gazety Stołecznej” i wielu portali internetowych. Współprowadziła programy literackie „Cappuccino z książką” i „Zapomniani – odzyskani” w TVP Kultura oraz „Barłóg literacki”. Jej teksty ukazały się w książkach zbiorowych oraz w wielu katalogach do wystaw sztuki współczesnej i programach teatralnych (między innymi Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, Galeria Bunkier Sztuki, Muzeum Nobla w Sztokholmie). Publikuje gościnnie na łamach prasy polskiej i zagranicznej. Jej teksty naukowe znalazły się w ponad 20 opracowaniach i książkach zbiorowych.
Stypendystka Homines Urbani 2008, Instytutu Books from Lithuania 2009, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2010, Miasta Stołecznego Warszawy 2010, Instytutu Goethego 2010.Laureatka nagród literackich i społecznych. Zasiada w Kapitule Nagrody im. Olgi Rok, Kapitule Obywatelskiej Naukowych Nagród „polityki” oraz w Radzie Funduszu Feministycznego.