Wraz z wybuchem pierwszych fajerwerków, w pierwszych chwilach nowego roku, powiększyła się lista twórców, których dzieła znajdują się w domenie publicznej! Dziś trafili do niej autorzy, którzy zmarli w 1949 roku. Tę okazję warto uczcić książką!
Domena publiczna jest dobrem wspólnym całego społeczeństwa, a składają się na nią dziedzictwo kulturowe, wspólny język, wspólna wiedza i wymieniane informacje czy środowisko naturalne i krajobraz. Przechodzenie utworów do domeny publicznej pozwala instytucjom zajmującym się ochroną i rozpowszechnianiem dziedzictwa kulturowego udostępniać zdigitalizowane zbiory (czyli cyfrowe kopie dzieł sztuki, fotografii, materiałów archiwalnych, ilustracji, map etc.) bez obaw o naruszanie prawa autorskiego.
W 2020 roku do domeny publicznej weszła twórczość m.in. Piotra Odmieńca Własta (ur. jako Maria Komornicka; pisarza okresu Młodej Polski), Stanisława Wyrzykowskiego (tłumacza dzieł m.in. Fryderyka Nietzschego), Margaret Mitchell (autorki m.in. Przeminęło z wiatrem), Sigrid Undset (m.in. Krzak gorejący, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1928 r). Pełna lista twórców została opublikowana przez Koalicję Otwartej Edukacji TUTAJ.
Fundacja Nowoczesna Polska oraz Wolne Lektury jak co roku włączają się w obchody Dnia Domeny Publicznej. Z tej okazji publikujemy nową, pierwszą w tym roku książkę – Nostromo autorstwa Josepha Conrada w tłumaczeniu Stanisława Wyrzykowskiego. Utwór został opracowany przez Wojciecha Kotwicę i Aleksandrę Kopeć.
Akcja tej obszernej powieści Conrada toczy się w drugiej połowie XIX wieku w portowym mieście Sulaco, stolicy Zachodniej Prowincji fikcyjnej Republiki Costaguana w Ameryce Południowej. Nostromo, młody genueński marynarz, pracuje w Sulaco jako nadzorca robotników portowych. Człowiek, na którym zawsze można polegać, dumny, nieustraszony i żądny sławy, cieszy się szacunkiem zarówno biednych, jak i bogatych. Mimo że autor uczynił go tytułowym bohaterem, książka nie jest jedynie, ani nawet głównie historią o nim i jego niebywałym wyczynie. Conrad nakreśla wielobarwny obraz społeczności Sulaco w niestabilnym młodym państwie, przeżartym korupcją, wstrząsanym przewrotami i rewolucjami, prowadzonymi w imię dobra ludu, a kończącymi się zamianą jednego tyrana na innego.
Autor wykorzystuje w tym celu specyficzny, filmowy sposób narracji. Odrzuca prostą, liniową metodę opowiadania, skupia uwagę na jednej postaci, jej działaniach, myślach i uczuciach, by po pewnym czasie podążyć za inną, przełącza czasy, wykorzystuje retrospekcje i zapowiedzi przyszłych wydarzeń.
Wszystkim przyjaciołom, współpracownikom, partnerom, wolontariuszom, praktykantom i czytelnikom Wolnych Lektur pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia Szczęśliwego Nowego Roku i Dnia Domeny Publicznej.
Zdjęcie: Kevin Jarrett, Flickr.com, CC BY 2.0