Tom opowiadań pt. Układanka, którego autorami są uczniowie z V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie – zwycięzcy pierwszej edycji konkursu „Misja – książka!”, został udostępniony w bibliotece Wolne Lektury.
Jury konkursu w składzie Beata Stasińska, Dominika Słowik, Marcin Wilk, Michał Rusinek, Sylwia Chutnik i Joanna Olech, oceniło pięćdziesiąt książek, spośród których wybrali najlepszy tom opowiadań i jego autorów nagrodzili Laurem Złotego Pióra.
Hanna Baran, Adam Czarnecki, Katarzyna Zarzycka, Witold Serwatka, Justyna Pietrzak, Daniel Piotrak, Marta Wiążewska to młodzi twórcy, którzy w swoich opowiadaniach tematem przewodnim uczynili Kraków. Książka powstała pod opieką pana Dariusza Martynowicza.
*
Konkurs prowadzony był od 15 września 2016 roku do 20 marca 2017 roku przez Ridero IT Publishing oraz fundację Nowoczesna Polska. Patronat honorowy nad konkursem objął Minister Edukacji Narodowej.
Konkurs: „Misja – książka!” skierowany był do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych w Polsce. Jego celem było rozwijanie i wspieranie zainteresowań czytelniczych wśród młodzieży. Młodzi Autorzy, dzięki pomocy i wsparciu zaangażowanego w „misję” nauczyciela, napisali opowiadania i zaprojektowali książkę od pierwszej do ostatniej strony w Inteligentnym Systemie Wydawniczym Ridero. Dzięki temu pokazaliśmy młodym ludziom, że dzięki nowoczesnej technologii komputerowej, pisanie, czytanie i wspólne tworzenie znacznie wykracza poza schemat kartki i długopisu. Założeniem konkursu było kształtowanie umiejętności twórczego myślenia oraz rozwijanie zainteresowań czytelniczych młodych ludzi, dając im możliwość przekazania własnego punktu widzenia i wyrażenia swoich uczuć i emocji.
W konkursie łącznie zarejestrowało się 1008 nauczycieli, a poprawnie zgłoszono 837 książek, z których każda zawierała od 3 do 10 napisanych przez uczniów opowiadań.
Patronat honorowy: Minister Edukacji Narodowej.
Sponsorzy konkursu: My center, LitRes.
Patroni medialni: kulturatka.pl, granice.pl, Portal Oświatowy, Strefa autora, Edutorial, Oko na kulturę, Biuro Literackie, TIK w edukacji, Instytut Książki, Tygodnik Powszechny.