Kobieta bez skazy, w 1912 niewpuszczona na scenę we Lwowie, oprotestowana w Kielcach przez matki-Polki, krytykowana po premierze w warszawskim Teatrze Rozmaitości, została przez autorkę przerobiona na powieść.
Rena Bohusz przeprowadza właśnie kościelne unieważnienie swojego małżeństwa, z rozbawieniem opisując proces w listach do przyjaciółki. Uważa się za osobę z zasadami i obnosi się z opinią kobiety ,,bez skazy”, niedostępnej poza małżeństwem. Równocześnie pod nieobecność męża doskonale się bawi, prowadzi dom otwarty, w którym znajomi zbierają się na flirty i romanse pozamałżeńskie. Zachęca swego młodego wielbiciela, Alego Kaswina, przyciąga go, po czym odsuwa u progu sypialni. Jednym z gości Reny jest profesor Halski, zdobywca kobiet, który coraz bardziej ją fascynuje. Ten wnikliwy obrazek mieszczańskiej hipokryzji jest punktem wyjścia do głębokich i śmiałych rozważań dotyczących sytuacji kobiety w ówczesnym opresyjnym społeczeństwie. Autorka z pasją i odwagą piętnuje ,,wiedźmę o długich rękach i wyschłej piersi, ochrzczoną mianem moralności”.
Powieść Gabrieli Zapolskiej została opracowana przez Paulinę Choromańską, Wojciecha Kotwicę, Dorotę Kowalską.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam wydać książkę, a w szczególności dziękujemy panu Arturowi Dulębie za sfinansowanie opracowania tej publikacji.
Tymczasem możecie nam pomóc uwolnić kolejną książkę – do 29 września zbieramy na wydanie powieści Kuzynka Bietka Balzaca.