A przecie przypomniała mi kwiat! Wie pani, jaki? Wrzos! Znam takie wrzosowiska w kwiecie. Zdrowie od nich idzie i robią wrażenie czegoś bardzo subtelnego, a silnego. Ona ma taki wdzięk nieświetny, niepozorny.
(M. Rodziewiczówna, Wrzos)
Maria Rodziewiczówna była autorką powieści popularnych, przekładanych na wiele języków europejskich. Pisarka była epigonką pozytywizmu. Poruszana przez nią tematyka ujmowana jest konwencjonalnie i okraszona łatwym sentymentalizmem. Najczęściej poruszana problematyka w jej powieściach to: bezwzględnie pozytywnie wartościowany patriotyzm, kult pracy fizycznej, walka o zachowanie polskiego stanu posiadania na tzw. kresach wschodnich oraz na ziemiach zachodnich (Poznańskie), religijność katolicka, przywiązanie do ojczystej przyrody. Na tym tle ciekawszym rysem jest kreowanie postaci silnych, przedsiębiorczych kobiet wyznaczających sobie cele życiowe i realizujących je niezłomnie (por. np. Czahary).
Na Wolnych Lekturach znaleźć możecie jej powieści Straszny dziadunio i Wrzos. Dzięki tej pierwszej, która publikowana była w odcinkach, wkroczyła w świat literatury. Natomiast druga z nich powstała wiele lat później, w 1903 roku, a na jej podstawie nakręcono w 1938 roku film o tym samym tytule.
Utwory opracowali Karolina Seliga, Paulina Choromańska i Wojciech Kotwica. Egzemplarze źródłowe udostępniła Marta Niedziałkowska.
Utwór powstał w ramach „Planu współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 roku” realizowanego za pośrednictwem MSZ w roku 2014. Zezwala się na dowolne wykorzystanie utworu, pod warunkiem zachowania ww. informacji, w tym informacji o stosowanej licencji, o posiadaczach praw oraz o „Planie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”.
A jeszcze przez 7 dni, do 2 lutego, trwa zbiórka na opracowanie i wydanie kolejnej powieści tej autorki, Lato leśnych ludzi.