Ogniem i mieczem to pierwsza część, pisanej ku pokrzepieniu serc, Trylogii Henryka Sienkiewicza. Czytelnicy i Czytelniczki Wolnych Lektur od dziś mogą jej wysłuchać. Czyta Jan Staszczyk.
Jest rok 1648. Na ukraińskich rubieżach Rzeczypospolitej narasta napięcie. Wkrótce ta półdzika, pociągająca i niepokojąca zarazem kraina stanie się areną straszliwych, ciągnących się latami walk. Wrzuceni w dziejowy wir bohaterowie powieści staną przed trudnymi wyborami, gdy na szali ważyć się będzie miłość, obowiązek i życie.
Ogniem i mieczem to pierwsza część historycznej trylogii Henryka Sienkiewicza, w skład której wchodzą także Pan Wołodyjowski oraz Potop. Akcja powieści rozgrywa się w latach 1648—1651, w czasie powstania chmielnickiego, na ukraińskim Zaporożu (które stanowiło wówczas część Rzeczypospolitej). Wątek walk polsko-kozackich splata się w Ogniem i mieczem z historią miłości głównego bohatera, porucznika Jana Skrzetuskiego i pięknej Heleny Kurcewiczówny. Począwszy od roku 1883 utwór ukazywał się w warszawskim dzienniku Słowo i krakowskim dzienniku Czas jako powieść w odcinkach, budząc entuzjazm czytelników. Pełna werwy akcja, brawurowe przygody, emocjonujący wątek miłosny, nostalgia i humor, a wszystko to w aurze patriotycznej polskości — Henrykowi Sienkiewiczowi udało się idealnie trafić w gust i potrzeby czytelników. Już w 1884 roku ukazało się książkowe wydanie Ogniem i mieczem, z nową wersją zakończenia i natychmiast stało się bestsellerem.
Ogniem i mieczem rozpoczyna się utrzymanym w aurze napięcia i tajemniczości spotkaniem Jana Skrzetuskiego z Bohdanem Chmielnickim, którego Skrzetuski bierze za napadniętego przez rabusiów miejscowego szlachcica i ocala z opresji. Wkrótce okazuje się, że nieświadomie pomógł oskarżanemu o zdradę i buntowanie kozaków hetmanowi zaporoskiemu, za którym wydano listy gończe. Nadciąga wielka wojna, gdyż oprócz buntu Kozaków Rzeczpospolita musi stawiać czoła także napaściom Tatarów, z którymi Chmielnicki zawiera sojusze. W tej niespokojnej atmosferze podróżujący z misją dyplomatyczną Skrzetuski poznaje osieroconą córkę kniazia Wasyla Kurcewicza, Helenę, w której z miejsca i z wzajemnością się zakochuje. W pięknej kniaziównie zakochany do szaleństwa jest także kozak Bohun, któremu zresztą opiekująca się dziewczyną stryjenka obiecała oddać ją za żonę. Miłosne perypetie Heleny i Jana splatają się w powieści Henryka Sienkiewicza z wątkami awanturniczo — przygodowymi, tworząc wciągającą opowieść pełną emocji i dramatyzmu, zarazem dowcipną i wzruszającą.
Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.