Bohaterka książki, tytułowa Ewa, wyskakuje przez okno z parteru warszawskiej kamienicy i żwawo rusza przed siebie, by uszczęśliwiać ludzi i naprawiać świat. Szaleństwa panny Ewy to powieść dla młodych czytelników, autorstwa Kornela Makuszyńskiego, która napisana została w 1940 roku, a po raz pierwszy opublikowana w 1957. Od dziś dostępna jest na Wolnych Lekturach
Ewa Tyszowska, szesnastoletnia córka wybitnego polskiego mikrobiologa, w związku z jego wyjazdem do Chin, gdzie wybuchła właśnie epidemia cholery, musi opuścić rodzinny dom i na czas nieobecności ojca przeprowadzić się wraz z ukochanym psem, Rolmopsem, do państwa Szymbartów — sąsiadów, którzy obiecali zaopiekować się dziewczyną. Sprawy jednak nie idą po myśli Ewy, a po kolejnej awanturze musi ona ratować się ucieczką przez okno.
Na warszawskiej ulicy spotyka malarza, Jerzego Zawidzkiego, który z początku nie wzbudza jej zaufania, jednak ostatecznie okazuje się człowiekiem uczynnym i życzliwym; zaprasza Ewcię do swojego rodzinnego domu, w którym miałaby zamieszkać wraz z nim i jego przemiłą matką. Od tej chwili życie zadziornej nastolatki nabiera jaśniejszych barw, jednak tytułowe szaleństwa nadal jej towarzyszą. Dziewczyna, chcąc pomóc napotkanym na swej drodze ludziom w sprawach pozornie beznadziejnych, wikła się w różnego rodzaju trudne, a niekiedy wręcz niebezpieczne, historie.
Czy uda jej się rozwiązać problemy finansowe rodziny, która przyjęła ją tak serdecznie? Jak potoczą się losy poważnie chorej przyjaciółki Ewci, Zosi Szymbartówny? Czy szalona dziewczyna zdoła połączyć serca zakochanych — malarza Jurka i pięknej sąsiadki Basi? Dowiecie się tego z pełnej zaskakujących zwrotów akcji i skrzącej się humorem powieści Kornela Makuszyńskiego.
Co ciekawe, w Szaleństwach panny Ewy pojawiają się nierzadko odniesienia do innych książek Makuszyńskiego, adresowanych do młodych czytelników — zarówno bezpośrednio do tytułów (np. Awantura o Basię czy Panna z mokrą głową), jak i do obecnych w nich postaci, a w rozdziale pierwszym autor występuje wręcz we własnej osobie. Ponadto uważny odbiorca odnajdzie w powieści liczne — niekiedy dość humorystyczne — nawiązania do literatury (cytaty i parafrazy fragmentów utworów ze światowej klasyki), a także rozmaite konteksty historyczne i geograficzne, poszerzające i pogłębiające pierwszoplanową opowieść o losach Ewci.
W 1983 roku na podstawie powieści powstał miniserial w reżyserii Kazimierza Tarnasa, a wkrótce potem Szaleństwa panny Ewy trafiły również na ekrany kin.
Opracowanie redakcyjne i przypisy: Natalia Goździak, Monika Kępska, Elżbieta Sekuła.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.