Zapraszamy uczniów i uczennice, nauczycieli oraz nauczycielki do wzięcia udziału w wykładach o bohaterach literackich z lektur szkolnych!
W Wolnych Lekturach startuje właśnie kampania społeczna „Odkurzacz literacki”, skierowana do uczniów, ich rodziców i opiekunów oraz nauczycieli. Zamierzamy przy tej okazji porządnie odkurzyć zleżałe lektury szkolne, ukazując je w zupełnie nowych kontekstach, bliskich młodym ludziom. W ramach kampanii odbędą się cztery bezpłatne wykłady online o bohaterach literackich pn. „Odkurzamy bohaterów”, na które przede wszystkim zapraszamy uczniów szkół średnich, którzy mają ukończone 16 lat i nauczycieli. Ale wszystkie pozostałe zainteresowane osoby również mogą wziąć udział.
Wykłady są bezpłatne, ale obowiązują zapisy za pośrednictwem formularza znajdującego się na naszej stronie internetowej.
Wykłady „Odkurzamy bohaterów” rozpoczną się już pod koniec września, a na pierwszy ogień pójdą Andrzej Kmicic i Izabela Łęcka. Planujemy również „podpiec” Don Kichota i Józefa K. Nie sugerujcie się tym, czego dowiedzieliście się o nich do tej pory – gwarantujemy, że tym razem zostaniecie przyjaciółmi na wieki. Wykłady poprowadzą dr Aleksandra Korczak i Roman Kurkiewicz. Mamy nadzieję na rozbudzenie w ten sposób potrzeb czytelniczych młodych ludzi i udowodnienie im, że czytanie (nawet lektur szkolnych!) może być prawdziwą przygodą.
Terminy wykładów:
23 września godz. 17:00 – Izabela Łęcka, „Lalka” Bolesław Prus
27 września godz. 17:00 – Andrzej Kmicic, „Potop” Henryk Sienkiewicz
30 września godz. 17:00 – Józef K., „Proces” Franz Kafka
4 października godz. 17:00 – Don Kichot, „Don Kichot z La Manchy” Miguel de Cervantes Saavedra
Zajęcia będą odbywały się online za pośrednictwem naszego kanału YouTube. Linki do wykładów będziemy przesyłać w dniu spotkania. Możesz brać udział w zajęciach na żywo i zadawać na czacie pytania prowadzącym albo obejrzeć wykład w wybranym przez siebie czasie!
Dr Aleksandra Korczak jest nauczycielką języka polskiego, etyki i filozofii. Została wyróżniona w konkursie na Nauczyciela Roku 2022. Jest też członkinią Pracowni Badań Literatury dla Dzieci i Młodzieży, zasiadała w jury literackim Polskiej Sekcji IBBY w 2018 roku; obroniła rozprawę doktorską dotyczącą lektur szkolnych rozpatrywanych w perspektywie gender studies. Współpracuje z Centrum Edukacji Obywatelskiej jako ekspertka do spraw równości płci i edukacji antydyskryminacyjnej, tworzy też materiały dla szkół we współpracy z muzeami i teatrami oraz zajmuje się publicystyką na rzecz szkolnictwa systemowego, a także poezją performatywną — jest dwukrotną finalistką Mistrzostw Polski w Slamie Poetyckim. W naszym projekcie opowie o Kmiciu z „Potopu” Henryka Sienkiewicza oraz Izabeli Łęckiej z „Lalki” Bolesława Prusa.
Roman Kurkiewicz jest krytykiem literackim, felietonistą, dziennikarzem, redaktorem i wykładowcą. Pracował w „Gazecie Wyborczej” od początku jej istnienia i współtworzył m.in. „Magazyn Gazety”. Był redaktorem naczelnym „Przekroju”. Współtworzył programy Tok Szok i Magazyn Literacki. Prowadził radiowe programy o literaturze: w Radiu TOK FM „Pod tytułem”, „Kurkiewy” oraz „Mówi się” oraz „Pod tytułami” w Radiu dla Ciebie. Obecnie współpracuje z tygodnikiem „Przegląd”. Autor książek „Lewomyślnie” (2011) i „Klapsy polskie” (2009). Od 2020 prowadzi na YouTube własny kanał o książkach ZAKAZ CZYTANIA – Roman Kurkiewicz. Roman Kurkiewicz opowie o Don Kichocie z powieści ”Don Kichot z La Manchy” Miguela de Cervantesa Saavedra’y i o Józefie K. z „Procesu” Franza Kafki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.