Wolne Lektury od początku swojego istnienia działają na rzecz zmniejszania barier w dostępie do kultury i edukacji. Dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych udostępniamy kolejne lektury szkolne i utwory z klasyki literatury polskiej i światowej w formie audiobooków.
Celem projektu jest wyrównanie szans edukacyjnych oraz rozwój kompetencji społecznych, intelektualnych i kulturowych uczniów poprzez udostępnienie im wysokiej jakości audiobooków z lekturami szkolnymi oraz klasyką literatury polskiej i światowej.
W ramach realizacji projektu nagramy i opublikujemy na stronie biblioteki Wolne Lektury oraz w aplikacji mobilnej 63 audiobooki w formatach mp3, Daisy i Epub 3 MO. Elementem zadania jest również modernizacja aplikacji mobilnej Wolnych Lektur tak, by umożliwiała uczniom z dysfunkcjami czytania korzystanie z lektur szkolnych przez telefon, w tym z innowacyjnej funkcjonalności synchronizacji warstwy tekstowej z audio.
Dzięki realizacji tego zadania w ciągu 3 lat uczniowie i uczennice, ale także starsi czytelnicy, otrzymają dostęp do takich klasycznych utworów jak Chłopi Władysława Reymonta, Znachor Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, Dolina trwogi Arthura Conan Doyle’a, Dewajtis Marii Rodziewiczówny, Krzyżacy Henryka Sienkiewicza, Bajki Aleksandra Fredry, wiersze Juliana Tuwima, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Adama Mickiewicza.
Dodatkowo w ramach projektu przetłumaczymy dwie klasyczne powieści dla dzieci i młodzieży, które znajdują się na liście lektur szkolnych – Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery oraz Alicja w Krainie Czarów Lewisa Carrolla. W domenie publicznej nie znajduje się jeszcze żaden dobry przekład tych książek, dlatego nie są one dostępne na Wolnych Lekturach. Tłumaczenia obu powieści udostępnimy na Licencji Wolnej Sztuki 1.3., co pozwoli nam również nagrać audiobooki oraz udostępnić je nieodpłatnie dla wszystkich uczniów i uczennic.
Projekt „Lektury szkolne i klasyka literatury do słuchania dla uczennic i uczniów z niepełnosprawnościami” realizowany jest od 01.01.2024 do 31.03.2027.
Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wartość dofinansowania: 1 181 424,40 zł
Całkowita wartość zadania: 1 526 424,40 zł