Fundacja Wolne Lektury przygotowała zestaw książek w postaci audiobooków, które wzbogacą zbiory szkolnych i specjalistycznych bibliotek w całym kraju.
Audiobooki zostały przygotowane dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach projektu „E-kolekcja lektur szkolnych i literatury do słuchania dla uczennic i uczniów z niepełnosprawnościami”. Celem tego projektu jest zmniejszenie barier w dostępie do kultury i edukacji dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami czytania, w tym z niepełnosprawnościami wzroku, motoryki czy z zaburzeniami uwagi.
Wszystkie utwory nagrane w ramach projektu znajdują się w domenie publicznej lub zostały udostępnione przez nas na wolnej licencji (Licencja Wolnej Sztuki 1.3). Przygotowane przez nas audiobooki również udostępniamy jako wydawca na wolnej licencji. Oznacza to, że mogą z nich korzystać swobodnie wszystkie osoby — niezależnie od posiadania (lub nie) orzeczenia o niepełnosprawności. Pliki mogą być udostępniane przez biblioteki oraz kopiowane w całości lub fragmentach bez ponoszenia żadnych kosztów.
Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących przygotowaliśmy także formaty DAISY i Epub 3 Media Overlays. Wykorzystaliśmy do tego celu stworzone przez nas konwertery, które rozwijamy również dzięki dofinansowaniu PFRON.
Każda e-książka jest też udostępniona na stronie naszej biblioteki wolnelektury.pl w postaci ebooka — można je z tej strony bezpłatnie pobierać i udostępniać czytelniczkom i czytelnikom.
Więcej informacji o projekcie, a także paczki plików do pobrania znajdują się na stronie projektu.
W kolejnych latach w ramach tego Projektu przygotujemy wiele innych książek w postaci audio — zachęcamy do zaglądania na naszą stronę oraz zapisania się na newsletter.
Projekt „E-kolekcja lektur szkolnych i literatury do słuchania dla uczennic i uczniów z niepełnosprawnościami” realizowany jest od 01.01.2023 do 31.03.2026.
Dofinansowano ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Wartość dofinansowania: 323 579,60 zł
Całkowita wartość zadania: 405 579,60 zł