Dolina trwogi to czwarta i ostatnia powieść Arthura Conana Doyle’a o Sherlocku Holmesie. Książka od dziś dostępna jest na Wolnych Lekturach. Mogliśmy ją udostępnić dzięki środkom przekazanym w ramach 1,5% podatku dla organizacji pożytku publicznego. Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli nas w ten sposób.
Słynny detektyw otrzymuje zaszyfrowany list od informatora, członka przestępczej siatki geniusza zła, profesora Moriarty’ego. Mimo braku dołączonego klucza do szyfru Holmesowi i Watsonowi udaje się odczytać wiadomość, która ostrzega o mającym niebawem nastąpić zabójstwie Johna Douglasa, bogatego właściciela dworu w hrabstwie Sussex.
Historia po raz pierwszy ukazała się drukiem na łamach miesięcznika „The Strand Magazine”, przedstawiana była w odcinkach od września 1914 do maja 1915 roku. W formie książkowej została opublikowana w roku 1915. Akcja Doliny trwogi rozgrywa się przed wydarzeniami przedstawionymi w wydanym w roku 1894 opowiadaniu Ostatnia zagadka, gdzie po raz pierwszy pojawił się profesor Moriarty, największy wróg Sherlocka Holmesa.
Podobnie jak Studium w szkarłacie, pierwsza z powieści o przygodach słynnego detektywa, Dolina trwogi zbudowana jest z dwóch części. Akcja pierwszej toczy się w Londynie, a następnie w Sussex, gdzie Sherlock rozwiązuje zagadkę tajemniczego morderstwa. Druga część książki to retrospekcja, wyjaśniająca korzenie tragicznych wydarzeń, rozgrywająca się z dala od Europy, bez Watsona i bez Holmesa.
Chociaż Arthur Conan Doyle napisał 60 utworów, których głównym bohaterem jest Sherlock Holmes, zaledwie cztery z nich to powieści: Studium w szkarłacie, Pies Baskerville’ów, Znak czterech, Dolina trwogi. Wszystkie dostępne są na Wolnych Lekturach.
Książka Dolina trwogi była kilkukrotnie przenoszona zarówno na mały, jak i na duży ekran. Warte wspomnienia są film niemy nakręcony na jej podstawie z 1916 roku (główne role zagrali w nim H.A. Saintsbury i Booth Conway) oraz film animowany z 1984 roku, w którym głosu Holmesowi użyczył Peter O’Toole. Natomiast w ostatnim odcinku czwartego sezonu brytyjskiego serialu Sherlock (2017) znajdujemy nawiązanie do brata Moriarty’ego będącego zawiadowcą stacji kolejowej. W serialu jednak ów brat jest zawiadowcą stacji nadawczej.
Opracowanie redakcyjne i przypisy: Paulina Choromańska, Wojciech Kotwica.