Pod równikiem to zapis cyklu odczytów Stefana Szolc-Rogozińskiego streszczających prowadzoną przez niego polską wyprawę badawczą do Kamerunu, wygłoszonych w Krakowie w roku 1886.
Pierwszy odczyt stanowi skróconą relację z podróży na statku „Łucja-Małgorzata” wzdłuż brzegów zachodniej Afryki, po drodze do Kamerunu, szczegółowo przedstawionej przez autora w opublikowanej kilka miesięcy później książce Żegluga wzdłuż brzegów zachodniej Afryki… Zamyka go przybycie do brzegów Kamerunu, założenie bazy, wynajęcie „Łucji-Małgorzaty” niemieckiej faktorii i jej zatonięcie u brzegów. Kolejne rozdziały przedstawiają przebieg drugiej, właściwej części ekspedycji. Ukazano w nich wyprawy na lądzie kameruńskim, podczas których polscy podróżnicy między innymi odkryli dwa jeziora oraz zdobyli szczyt masywu wulkanicznego Kamerun.
Na uwagę zasługuje zamieszczony w ostatniej części opis bardzo szybkiego procesu przekształcenia terenów kameruńskich w niemiecką posiadłość kolonialną, zaledwie 18 lat po zjednoczeniu ziem niemieckich w cesarstwo.
Opracowanie redakcyjne i przypisy: Paulina Choromańska, Wojciech Kotwica, Julia Stefaniak.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.