Baśniowa opowieść Subcomendante Marcosa, zapatystowskiego bojownika o prawa rdzennych ludów Meksyku do godnego życia i uznania ich tożsamości, stanowi manifest w obronie różnorodności. Historia kolorów została przetłumaczona na język polski przez Katarzynę Okrasko, a zilustrowana przez warszawską artystkę Aleksandrę Szczodry.
Utwór wraz z ilustracjami został udostępniony na Licencji Wolnej Sztuki 1.3., która umożliwia legalne i szerokie korzystanie z tekstu każdemu użytkownikowi Internetu. Oznacza to, że każda zainteresowana osoba może z niego korzystać zgodnie z prawem ‑ bezpłatnie przeglądać, pobierać na swój komputer, a także udostępniać innym i cytować. Licencja ma charakter trwały.
Opowiadanie przez najbliższe 2 miesiące dostępne będzie dla Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur – inicjatywy zrzeszającej miłośników biblioteki, wspierających finansowo jej działania. Dopiero po tym czasie publikacja zostanie udostępniona szerszemu gronu czytelników.
Do Towarzystwa Przyjaciół Wolnych Lektur dołączyć może każdy, komu zależy na wolnym dostępie do dóbr kultury. Inicjatywa ma na celu uniezależnienie biblioteki od dotacji ze środków publicznych i możliwości zarówno utrzymania, jak i poszerzenia zbiorów dostępnych nieodpłatnie. Wsparcie dla Wolnych Lektur można zadeklarować poprzez stronę internetową lub aplikację mobilną dostępną na systemy Android i iOS. Członkowie i członkinie Towarzystwa poza przedpremierowym dostępem do wybranych nowości, otrzymają również inne przywileje. Serdecznie zapraszamy do wsparcia projektu!
Słów kilka o autorze
Subcomandante Marcos, a właściwie Rafael Sebastián Guillén Vicente, to jeden z czołowych przywódców Zapatystowskiej Armii Wyzwolenia Narodowego (EZLN), która 1 stycznia 1994 r. wszczęła powstanie w Chiapas, walcząc o prawa rdzennych mieszkańców Meksyku: uznanie ich tożsamości w konstytucji kraju, uznanie grup Indian za osobowości prawne, przyznanie im autonomii politycznej i kulturalnej, w tym m.in. prawa do edukacji w rodzimych językach (jest ich w Meksyku ponad 70).
Marcos jest malowniczą postacią, zawsze występuje w masce (czarnej kominiarce), z fajką, często na koniu, używa peudonimów: Subcomandante Marcos, Delegado Zero (Delegat Zero), nigdy nie potwierdził swojej tożsamości jako Rafael Sebastián Guillén Vicente, były profesor filozofii — ujawnionej przez rząd Meksyku w 1995 r.
Jest autorem esejów, listów do różnych osobistości i krótkich tekstów, często przybierających postać ludowej powiastki, baśni. Z pomocą swoich tekstów propaguje poglądy sprzeciwiające się niszczącej, niwelującej sile kapitalizmu i liberalizmu ekonomicznego. Jego Historia kolorów, baśń-manifest w obronie różnorodności, stanowi tego przykład.