Czarny korsarz to jedna z najbardziej znanych książek włoskiego pisarza Emilio Salgariego, klasyka włoskiej literatury przygodowej dla młodzieży. Książka dotychczas nie była tłumaczona na język polski, więc postanowiliśmy to zmienić!
Rozpoczęliśmy właśnie prace nad przetłumaczeniem powieści, którą następnie udostępnimy w bibliotece Wolne Lektury. Nasi czytelnicy zyskają nieograniczony dostęp do pozycji ze światowej literatury, nieznanej dziś w Polsce, a zaliczanej do kanonu literatury światowej tego gatunku. Przekładu dokona dwójka doświadczonych tłumaczy literatury włoskiej – Sandra Strugała i Marcin Wyrembelski.
Powieść Czarny korsarz, wydana we Włoszech po raz pierwszy w 1898 roku, należy do tych najbardziej znanych w dorobku autora. Jak dotąd do rąk polskich czytelników trafiło zaledwie kilka powieści: Tajemnice czarnej dżungli, Tygrysy z Mompracem, Władca ognia, Miasto złota, Góra światła i Dramat na Oceanie Spokojnym. Czarny korsarz to jedna z tych książek, dla których warto zarwać noc. A raczej przez którą trudno jej nie zarwać. Jest w stanie poruszyć i rozbudzić wyobraźnię młodego czytelnika na równi z książkami Jules’a Verne’a, Roberta Louisa Stevensona czy Alfreda Szklarskiego. W książce nie brakuje ciekawych zwrotów akcji, odpowiednio dozowanego napięcia oraz galerii niezwykle barwnych i z werwą nakreślonych postaci. To zdecydowanie lektura dla wszystkich miłośników literatury przygodowej – zarówno tych młodszych, jak i starszych.
Emilio Salgari (1862-1911) był pisarzem włoskim, autorem popularnych powieści przygodowych, których akcja rozgrywa się w egzotycznych krajach, pionierem fantastyki naukowej. Najbardziej znany jest jako autor książek o malezyjskim piracie, Sandokanie, i jego wiernym portugalskim kompanie – Yanezie. Był autorem ponad 200 tytułów i obecnie należy do 40 najczęściej tłumaczonych włoskich autorów. Wiele z jego powieści zostało wydanych w formie komiksów, niektóre z nich również jako animowane serie oraz ekranizacje filmowe.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.