Biblioteczka polonisty powiększyła się o dwie nowe pozycje! Od dziś znajdziecie u nas Rzecz wyobraźni oraz Modernizm polski Kazimierza Wyki.
Rzecz wyobraźni Kazimierza Wyki traktuje o poezji od czasów dwudziestolecia międzywojennego do lat 70. XX wieku. Omawiani są więc autorzy tacy jak Krzysztof Kamil Baczyński, Miron Białoszewski czy Jerzy Harasymowicz, którego poezja fascynuje Wykę w sposób szczególny. Książkę tę można czytać na dwa sposoby — jako zbiór opinii o poetach, bądź jako świadectwo czasów, w których te opinie były formułowane.
Opracowanie redakcyjne: Paweł Kozioł, Aleksandra Sekuła, Paulina Choromańska, Aleksandra Kopeć, Wojciech Kotwica.
Modernizm polski Kazimierza Wyki stanowi zbiór artykułów wybitnego historyka literatury na temat stylu i światopoglądu pokolenia Młodej Polski, jak również samej kategorii pokolenia literackiego oraz niektórych ważnych z punktu widzenia odrębności epoki dzieł (Próchna Berenta i Pałuby Irzykowskiego). Artykuły powstawały przez wiele lat, część tekstów była zebrana w tom gotowy do wydania tuż przed wybuchem wojny w 1939 r. Po latach badacz uzupełnił je o aneksy odnoszące się do poszczególnych kwestii, a także włączył do swych rozważań za zgodą autora polemiczne studium Henryka Markiewicza Młoda Polska i „izmy”. Zbiór stanowi ważne kompendium wiedzy na temat epoki Młodej Polski, pomaga uzasadnić i uszczegółowić stosowane wobec niej nazewnictwo (modernizm, neoromantyzm, dekadentyzm), pokazując ją zarazem w kontekście europejskich zjawisk literackich.
Opracowanie redakcyjne: Aleksandra Sekuła, Dorota Kowalska, Aleksandra Kopeć, Wojciech Kotwica.
Obie książki opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa – Na Tych Samych Warunkach 3.0. PL.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.