Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich na ulicach Krakowa pojawiły się multimedialne Przystanki Literackie Miasta Literatury UNESCO. Dzięki nim podróżujący komunikacją miejską będą mogli bliżej poznać ważne postacie pisarzy związanych z Krakowem: Josepha Conrada, Stanisława Wyspiańskiego, Stanisława Lema i poetów Awangardy Krakowskiej. Projekty przystanków zostały wykonane przez krakowskich artystów grafików, m.in. Przemka Dębowskiego, Mateusza Kołka i Tomasza Budzynia. Wolne Lektur zostały partnerem akcji.
Inauguracja projektu odbyła się 23 kwietnia w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, a spotkać się z literaturą można na skrzyżowaniach ważnych tras komunikacyjnych, węzłach przesiadkowych i ulicach Krakowa. Sześć krakowskich przystanków zostało zamienionych na małe galerie – zobaczycie tam dzieła sztuki zaprojektowane przez wybitnych artystów grafików. Na każdym z przystanków znajdziemy nawiązania do twórczości wybranego autora, motywów literackich czy nawiązanie do pierwszych awangardowych fascynacji nowoczesnym miastem, szybkością i mechaniką.
Dużą wagę przyłożono do strony multimedialnej projektu i możliwości interakcji z odbiorcami. Na każdym z przystanków dostępny jest kod QR obsługiwany przez aplikację partnera akcji – Woblink. Dzięki modułowi Czytaj PL (dostępnemu w aplikacji Woblink), po zeskanowaniu kodu można za darmo pobrać ebooki ze specjalnej kolekcji z dziełami autorów oraz najważniejszymi opracowaniami ich twórczości. Czekając na autobus lub tramwaj, każdy może za darmo posłuchać audiobooka z Bajkami robotów Stanisława Lema, przeczytać nowe tłumaczenie Jądra ciemności Josepha Conrada, opracowanie Polskie dziedzictwo Conrada Rafała Kopkowskiego czy książkę Podróże z Conradem. Szkice autorstwa Agnieszki Adamowicz-Pośpiech.
Dodatkowo Krakowskie Biuro Festiwalowe udostępniło portalowi CzytajPL.pl zasoby serwisu przygotowanego na potrzeby realizowanej od 2015 roku akcji Kody Miasta: zdjęcia, biogramy i materiały audio, zarówno w polskiej jak i angielskiej wersji językowej. To prawdziwe perełki: swoje wiersze czytają Jalu Kurek (Kraków 422) i Julian Przyboś (Znak), posłuchać można także utworu Kwiat ulicy Tadeusza Peipera w interpretacji Grzegorza Turnaua oraz czytanego przez Piotra Czarnotę Poematu dla dorosłych Adama Ważyka.
Przystanki pozostaną w Krakowie do końca października i będą nieustannie uzupełniane o nowe treści cyfrowe i literackie.
Organizatorzy: Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Muzeum Narodowe w Krakowie i AMS.
Partner strategiczny: Woblink/CzytajPL.
Partnerzy akcji: Wydawnictwo Literackie, Wydawnictwo ZNAK, Biblioteka Internetowa Wolne Lektury, Wydawnictwo Universitas , www.lem.pl.
Projekt wspiera Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.
Fot. fot. Hasenien Dousery, www.blackshadowstudio.com.